Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Proste wyjaśnienie właściwości kwazarów

Recommended Posts

Kwazary to supermasywne czarne dziury znajdujące się w centrach odległych galaktyk. Są jednymi z najjaśniejszych obiektów we wszechświecie. Można je wyraźnie obserwować w całym spektrum elektromagnetycznym dzięki temu, że wchłaniają olbrzymie ilości materii. Astronomowie od 20 lat zastanawiali się, jak to się dzieje, że z jednej strony obserwujemy wiele różnych zachowań kwazarów, a z drugiej są to struktury mało zróżnicowane pod względem właściwości fizycznych.

Yue Shen z Carnegie Mellon University oraz Luis Ho z Uniwersytetu w Pekinie twierdzą, że rozwiązali tajemnicę kwazarów. Ich zdaniem większość obserwowanych właściwości kwazarów można sprowadzić do dwóch czynników – ilości materiału wchłanianego przez dziurę oraz kąta, pod jakim ją obserwujemy.

Podczas swojej pracy Shen i Ho wykorzystali największą dostępną bazę danych liczącą ponad 20 000 kwazarów, z stworzoną w ramach Sloan Digital Sky Survey. Uczeni zastosowali kilka nowoczesnych testów statystycznych i wykazali, że najważniejszym czynnikiem charakteryzującym kwazar jest ilość pochłanianej materii. Potwierdzili w ten sposób hipotezę mówiącą o zależności pomiędzy grawitacją a jasnością.

Bardzo ważną cechą jest też pozycja obserwatora, gdyż od niej zależą charakterystyki obserwowanego spektrum promieniowania. To spostrzeżenie powinno pomóc specjalistom w udoskonaleniu obserwacji i skorygowaniu danych.

Nasza praca ma olbrzymi wpływ na badania nad kwazarami. Określenie tych podstawowych cech pozwoli nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób supermasywne czarne dziury wchłaniają materię i jak oddziałują ze swoim otoczeniem - mówi Shen. Z kolei udoskonalenie pomiarów czarnych dziur pogłębi naszą wiedzę odnośnie ich powstawania oraz roli, jaką pełnią podczas tworzenia się galaktyk - dodaje Ho.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites
Kwazary to supermasywne czarne dziury znajdujące się w centrach odległych galaktyk.

 

To nie jest do końca prawda; to już wytłumaczenie mechanizmu świecenia:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kwazar

Bo brzmi to trochę jak stwierdzenie, że samochód to benzyna spalana w silniku. Analogia nie jest zła, bo działający silnik niekoniecznie musi coś przemieszczać. ;)

Bardziej serio, to supermasywna czarna dziura w centrum galaktyki jest warunkiem koniecznym, acz niewystarczającym do tego, byśmy mówili o kwazarze.

 

wykazali, że najważniejszym czynnikiem charakteryzującym kwazar jest ilość pochłanianej materii. Potwierdzili w ten sposób hipotezę mówiącą o zależności pomiędzy grawitacją a jasnością.

 

Nie bardzo rozumiem; co wspólnego ma tempo akrecjii z "grawitacją" (ograniczę się tylko do cudzysłowu ;))?

 

Bardzo ważną cechą jest też pozycja obserwatora, gdyż od niej zależą charakterystyki obserwowanego spektrum promieniowania.

 

Generalnie wydaje mi się, że każdy z tych obserwatorów (o których myślimy) znajduje się gdzieś tu niedaleko; lokalizacja Ziemia (czy na biegunie, czy na równiku, ten sam kwazar zobaczy tak samo). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

W ostatnim punkcie to chyba się już zwyczajnie czepiasz :P

Chyba łatwo się domyślić, że chodzi o to, że kwazar "wyglądałby inaczej" gdybyśmy byli w stanie spojrzeć na niego pod zupełnie innym kątem... np pod takim, pod jakim widzimy jakiś inny kwazar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ależ wcale się nie czepiam. I wcale nie jest "łatwo" się domyślić, szczególnie – nawiązując do pewnej innej dyskusji – takiemu debilowi jak ja. :)

A bardziej poważnie (i bardziej precyzyjnie), to kąt o jakim piszesz (choć na myśli masz pewnie coś innego), może być kątem liczonym, dajmy, od płaszczyzny Galaktyki. A KOMPLETNIE nie o to chodzi. ;)

Jeśli uwzględnisz fakt, że kwazary są najdalszymi (i najstarszymi) obserwowanymi strukturami we Wszechświecie, to raczej bym tym obserwatorem nie rzucał, bo jego rzuty nawet o spore Mly (megalajtjery :D) niewiele zmienią w tym, co widzi.

Chodzi tu zwyczajnie o kąt jaki tworzy płaszczyzna galaktyki aktywnej (a właściwie płaszczyzna dysku akrecyjnego wokół czarnej dziury), której, co ciekawe, kompletnie nie widzimy (i szans na to nie ma), z linią obserwator – kwazar.

 

Edit: wracając do owej dyskusji, to nie należy pisać "tylko" tak, by nie czepiał się debil, ale tak, by było właśnie precyzyjnie. :) Pozdrawiam (ja, czyli debil).

 

Edit2: myślę, że wiedzą o tym nawet larwy chrząszczy:

http://kopalniawiedzy.pl/chrzaszcz-Thermonectus-marmoratus-larwa-aparat-wzrokowy-soczewka-dwuogniskowa-ofiara-odleglosc-Elke-Buschbeck,20336

:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co do tych kątów... Myślałem o tym samym...a le Ty to znacznie ładniej i precyzyjniej ująłeś :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...