Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Egzotyczne cząstki w akceleratorze

Rekomendowane odpowiedzi

Najnowsze obliczenia wskazują, że podczas zderzeń ciężkich jonów w Relativistic Heavy Ion Collider (RHIC) powstają egzotyczne cząstki przewidziane w teorii dotyczącej interakcji pomiędzy kwarkami a gluonami. Bariony te zawierają co najmniej jeden kwark dziwny i dotychczas nie zostały bezpośrednio zaobserwowane. O ich obecności może zaś świadczyć fakt, że „coś” obniża temperaturę „zamarzania” innych egzotycznych barionów obserwowanych w RHIC. Znane bariony „zamarzały” w plazmie kwarkowo-gluonowej w niższych temperaturach niż powinny, gdyby nie obecność niezaobserwowanych barionów. Podobnie sól obniża temperaturę zamarzania wody. Te 'niewidzialne' hadrony są jak molekuły soli pływające w gorącym gazie składającym się z hadronów. Powodują one, że inne cząstki zamarzają w temperaturach niższych niż zamarzałyby gdyby nie ta 'sól' - stwierdza Swagato Mukherjee z Brookhaven National Laboratory.

RHIC to jedno z dwóch miejsc na świecie, gdzie można tworzyć i badać pierwotną zupę kwarkowo-gluonową, jaka istniała na początku wszechświata. Badania te mają wyjaśnić, w jaki sposób z kwarki i gluony połączyły się w hadrony, czyli cząstki składające się z dwóch lub trzech kwarków zlepionych za pomocą gluonów. Połączone są one największą siłą występującą w naturze.

Bariony, które są hadronami składającymi się z trzech kwarków, tworzą niemal całą widzialną materię. Teoria, która opisuje tę materię przewiduje istnienie wielu różnych barionów. Niektóre z nich są bardzo ciężkie, istnieją niezwykle krótko i zawierają jeden lub więcej ciężkich kwarków dziwnych. Teraz dzięki naszym obliczeniom i porównaniu ich z danymi eksperymentalnymi z RHIC uzyskaliśmy pośredni dowód istnienia tych niezwykłych barionów - mówi Mukherjee.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rok bez nowych cząstek to rok stracony, mawiał mój wykładowca fizyki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój mawiał, że czym mniej "cząstek" w teorii, tym lepiej. Tutaj nic się nie dzieje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...