Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Rosetta spotkała się kometą

Recommended Posts

Po 10 latach, pięciu miesiącach i czterech dniach podróży, pięciokrotnym okrążeniu Słońca i przebyciu 6,4 miliarda kilometrów z radością informujemy, że dotarliśmy do celu - oznajmił Jean-Jacques Dordain, dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej. Tymi słowy poinformował świat o dotarciu sondy Rosetta do komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko. Kometa i towarzysząca jej sonda znajdują się obecnie w odległości 405 milionów kilometrów od Ziemi. Rosetta będzie badała kometę przez ponad rok.

Obecnie sondaznajduje się w odległości 100 kilometrów od powierzchni jądra komety. Przez najbliższych 6 tygodni dwukrotnie przeleci przed kometą. Raz na wysokości 100 kilometrów, raz – 50 kilometrów. W tym czasie będzie prowadziła jej szczegółowe badania. Ich plan przewiduje, że w pewnym momencie zbliży się na odległość 30 kilometrów do jądra, a jeśli warunki pozwolą, podleci jeszcze bliżej.

Przez kilka najbliższych miesięcy będziemy badali jądro komety i określali kolejne cele badawcze. Rozpoczniemy też przygotowania do pierwszego w historii lądowania na komecie - powiedział Matt Taylor z ESA.

Do końca sierpnia zostanie zidentyfikowanych pięć potencjalnych miejsc lądowania, a do połowy września specjaliści wybiorą jedno z nich. Na komecie wyląduje próbnik Philae. Lądowanie zaplanowano na 11 listopada, a ostateczna data zostanie potwierdzona do połowy października. Na pokładzie Rosetty znajduje się 11 instrumentów badawczych, które mają odkryć nieznane dotychczas tajemnice komet.

Rosetta została wystrzelona w marcu 2004 roku, a w styczniu 2014 wybudzono ją z trwającej 957 dni hibernacji.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Emocje znów sięgną zenitu. Nie mogę się doczekać na wyniki badań lądownika.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jakiś przełomowych informacji i rezultatów misji nie spodziewam się, ale cieszy że mimo tak długiego lotu,dużej odległości tak precyzyjnie dolecieli do komety. dobrze to rokuje na przyszłość jakby jakaś kometa była na kursie kolizyjnym z ziemią

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...