Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
Ludwik

Dzisiejsi komunisci

Recommended Posts

"2 ) Po wyliczeniu tych celow pisza oni ze "idealne spoleczenstwo skadac sie bedzie osób pracujacych dla wspólnego dobra; slowo "my" bedzie czesciej uzywane niz slowo "ja." Bedzie to zespol ludzi polaczonych wiezami milosci, przyjazni, wzajemnego szacunku i wzajemnej pomocy. Bedzie to spoleczenstwo, w ktorym pojecia "narodowosc" i "religia" przestana byc przyczynami wrogosci i nienawisci; stana sie one podstawami wzajemnego zrozumienia i szacunku. Wysilki i zdolnosci jednostek stana sie czescia wspólnego dobra. Bedzie to spoleczenstwo, w którym wszystko bedzie dastepne mlodym i w ktorym starzy ludzie beda szanowani. Pienadze przestana byc miernikiem sucesow zyciowych; miernikami takimi stana sie wysokie wartosci moralne, talent, ciezka praca, wiedza, profesjonalizm, i chec sluzenia sprawom pozytecznym."

 

tak mi się od razu skojarzyło z:

"W perfekcyjnym socjalistycznym państwie władza nie będzie przyciągać maniaków. Decydenci nie będą w żadnym stopniu stronniczy gdy przyjdzie im postanawiać o sprawach dotyczących ich samych. Nie będzie istniała możliwość, by zręczny człowiek mógł używać państwowych instytucji do swoich prywatnych celów. A rzeki będą płynąć pod górę." David Friedman

Share this post


Link to post
Share on other sites

Autor pisze kilka dziwnych rzeczy. Przeszkadza mu, jeśli ktoś jest bogaty, bo majątek wytworzyli jego rodzice, a nie on. Tylko jakie to ma znaczenie dla przeciętnego Kowalskiego czy to był jeden człowiek, czy dwóch ludzi. Równie dobrze mógłby to być jeden długo żyjący człowiek. Nie zwiększyłoby to zawartości portfela osoby trzeciej. Po drugie narzeka, że ludzie dorobili się dzięki badaniom finansowanym przez podatnika, po czym problemem okazuje się, że już nie będą mogli zarabiać na takich działaniach państwa, bo państwo ma małe wpływy z podatków(nie wiem czy kiedykolwiek w historii miało większe), a więc będą musieli za badania, na których się wzbogacą płacić sami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o wpływ na działanie państwa przez ultra bogaczy; na kształtowanie się prawa, uczestnictwo państwa w strukturach międzynarodowych, czy też działanie wbrew interesowi państwa np. sprzedaż broni do kraju z którym prowadzona jest wojna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...