Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Kwasy tłuszczowe z ryb zmnieszają ryzyko cukrzycy typu 2.

Rekomendowane odpowiedzi

Wysokie stężenie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 w surowicy zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2. Do ryb bogatych w nie należą łosoś, pstrąg tęczowy, sielawa, śledź, leszcz, sardynka, makrela i sardela.

Najważniejszym czynnikiem ryzyka cukrzycy typu 2. jest nadwaga, co oznacza, że tryb życia i dieta odgrywają ważną rolę w rozwoju tego schorzenia. Wcześniejsze badania pokazały, że m.in. dbanie o wagę, ćwiczenia i wysoki poziom kwasu linolowego w surowicy wiążą się z obniżonym ryzykiem cukrzycy.

Ponieważ studia dotyczące tego, jak spożycie ryb lub długołańcuchowych kwasów tłuszczowych omega-3 wpływa na ryzyko cukrzycy, dawały sprzeczne rezultaty (w populacjach azjatyckich obserwowano ochronny wpływ, a w europejskich czy amerykańskich już nie; co więcej, niektóre badania łączyły nasiloną konsumpcję ryb ze zwiększonym zagrożeniem cukrzycą), zespół z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii postanowili przeanalizować dane uzyskane w ramach Kuopio Ischaemic Heart Disease Risk Factor Study (KIHD).

Na potrzeby KIHD określono stężenie kwasów omega-3 w surowicy 2212 mężczyzn, którzy na początku badania (w latach 1984-89) mieli 42-60 lat. Losy panów śledzono przez 19,3 roku. W tym czasie cukrzycę typu 2. zdiagnozowano u 422 osób.

Finowie wykorzystali stężenie długołańcuchowych kwasów tłuszczowych w surowicy, by podzielić mężczyzn na 4 grupy. Okazało się, że u osób z najwyższymi stężeniami omega-3 ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. było aż o 33% mniejsze niż panów z najniższymi poziomami tych związków.



« powrót do artykułu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że trzeba się w ogóle jak to mówią: zdrowo odżywiać (i jeść tylko wtedy kiedy jest się głodnym), bo to, że człowiek ryby je, to może to być smażona ryba z frytkami i colą, a to zbyt zdrowe nie jest... :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tamten artykuł jest z 2009, a jego końcówka brzmi:

Badacze z Harvardu podkreślają, że ze względu na liczne studia, które wskazywały na rybny potencjał w zapobieganiu cukrzycy typu 2., ich badania trzeba będzie powtórzyć.

Zatem trzeba by było prześledzić czy pojawiły się u nich jakieś nowe wnioski od tamtego czasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...