Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Curiosity ocenił zagrożenie dla ludzi na Marsie

Recommended Posts

Łazik Curiosity przesłał dobre informacje dotyczące przyszłej załogowej misji na Marsa. Wynika z nich, że 180-dniowy lot na Czerwoną Planetę, 500-dniowy pobyt i 180-dniowy powrót narazi astronautów na dawkę promieniowania rzędu 1,1 siwerta. To z pewnością ilość, z którą można sobie poradzić - mówi Don Hassler z Southwest Research Institute, który jest głównym naukowcem odpowiedzialnym za instrument Radiation Assessment Detector (RAD).

Wymieniona dawka przekracza zalecenia Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i NASA. ESA dopuszcza bowiem limit 1 siwerta na całą karierę astronauty. Taka dawka wiąże się z 5% zwiększeniem ryzyka zapadnięcia na śmiertelny nowotwór. Z kolei NASA zezwala na przyjęcie dawki, która zwiększa ryzyko o 3%. Należy jednak pamiętać, że standardy były opracowywane dla misji w pobliżu Ziemi. NASA pracuje obecnie z Instytutem Medycyny Narodowych Akademii Nauk i chce określić odpowiednie dawki promieniowania dla misji w głębszej przestrzeni kosmicznej, takich jak misja na Marsa - przypomina Hassler.

Informacje, które dotarły z Curiosity, to wynik najbardziej kompletnych pomiarów dotyczących dawki promieniowania podczas podróży i pobytu na Marsie. RAD mierzy dwa rodzaje promieniowania: kosmiczne i słoneczne. Dzięki pracy urządzenia dowiedzieliśmy się, że podczas pobytu na powierzchni Czerwonej Planety astronauci otrzymają dawkę 0,64 milisiwerta dziennie. Na znacznie większe promieniowanie, wynoszące 1,86 mSv/dzień będą narażeni podczas lotu.

Hassler podkreśla, że promieniowanie jest zmienne, zatem dane z Curiosity nie powinny być traktowane jako ostateczne. Uczony zauważa, że RAD zbierał informacje w czasie, gdy Słońce znajdowało się blisko maksimum swojej aktywności. W okresie tym promieniowanie kosmiczne jest stosunkowo niskie, gdyż jest częściowo pochłaniane przez plazmę słoneczną. O ryzyko związanym z promieniowaniem kosmicznym wspominaliśmy we wcześniejszej informacji.

Dane o promieniowaniu przydadzą się nie tylko podczas planowania misji załogowej. Wskazują również, że jest niemal niemożliwe, by na powierzchni Marsa istniało życie. Jednak promieniowanie jest na tyle słabe, że - jak sądzi Hassler - znalezienie ewentualnych mikroorganizmów będzie możliwe już na głębokości mniejszej niż 1 metr.« powrót do artykułu

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Wskazują również, że jest niemal niemożliwe, by na powierzchni Marsa istniało życie."

 

Zawsze mnie śmieszą takie twierdzenia. Owszem, życie "typu ziemskiego" w konkretnych warunkach faktycznie może nie mieć racji bytu. Ale nikt nie powiedział, że nie ma innych form, które z racji na swoje cechy mogą egzystować w miejscach niedostępnych dla dotychczas znanych nam organizmów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak z ciekawości spytam: O ile % zwiększa ryzyko zachorowania na śmiertelny nowotwór wypalanie dwóch paczek papierosów dziennie przez taki sam okres?

Share this post


Link to post
Share on other sites
"Wskazują również, że jest niemal niemożliwe, by na powierzchni Marsa istniało życie." Zawsze mnie śmieszą takie twierdzenia. Owszem, życie "typu ziemskiego" w konkretnych warunkach faktycznie może nie mieć racji bytu. Ale nikt nie powiedział, że nie ma innych form, które z racji na swoje cechy mogą egzystować w miejscach niedostępnych dla dotychczas znanych nam organizmów.

 

Akurat jeśli chodzi o promieniowanie, to wielkiego marginesu nie ma. Kwasy nukleinowe mają bardzo niską tolerancję radiacyjną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...