Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Migrena zwiększa ryzyko depresji

Rekomendowane odpowiedzi

U osób z migrenami depresja występuje ok. 2-krotnie częściej niż u ludzi niecierpiących na tego typu bóle głowy. Wg naukowców z Uniwersytetu w Toronto, statystyki dla mężczyzn i kobiet prezentują się następująco: 8,4% vs 3,4% i 12,4% vs 5,7%.

Autorzy artykułu z pisma Depression Research and Treatment ujawniają, że młodsze osoby uskarżające się na migreny znajdowały się w grupie szczególnego ryzyka. Prof. Esme Fuller-Thomson wylicza, że kobiety z migrenami przed trzydziestką były zagrożone depresją 6-krotnie bardziej od zmagających się z migrenami pań w wieku 65+. Poza tym analizy ujawniły, że u osób niezamężnych/nieżonatych oraz migrenowców mających problem z codziennymi czynnościami ryzyko rozwoju obniżonego nastroju również było wyższe.

W studium wykorzystano dane ponad 67 tys. uczestników 2005 Canadian Community Health Survey. Ponad 6 tysięcy osób przyznało, że specjalista zdiagnozował u nich migrenę. Migrena występowała o wiele częściej u kobiet (1:7) niż u mężczyzn (1:16). U obu płci prawdopodobieństwo poważnych myśli samobójczych na jakimkolwiek etapie życia było o wiele wyższe u migrenowców niż u wolnych od bólu głowy badanych (mężczyźni: 15,6% vs 7,9%; kobiety: 17,6% vs 9,1%). Innymi czynnikami kształtującymi ryzyko myśli samobójczych u chorych okazały się wiek, stan cywilny, niższy dochód domowy i większe ograniczenie aktywności.

Nie wiemy, czemu prawdopodobieństwo depresji i myśli samobójczych jest tak wysokie u młodszych migrenowców. Możliwe, że młodsi ludzie nie znaleźli jeszcze właściwej metody leczenia lub nie rozwinęli mechanizmów radzenia sobie, tak by zminimalizować ból i wpływ chronicznej choroby na resztę ich życia - podsumowuje Meghan Schrumm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Banalne badania.U osób z dużym bólem kregosłupa albo bez nogi zapewne też depresja wystepuje częściej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podejrzewam, że u osób z gwoździem wbitym w stopę, podobnie jak u osób z hemikrenią, depresja będzie występowała częściej, niż u osób, którym gwoździa w stopę nie wbito. Ale może warto tu się zastanowić, na CO warto wydawać publiczne pieniądze przy badaniach naukowych.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...