Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Natura wyprzedziła człowieka z wynalezieniem koła zębatego

Rekomendowane odpowiedzi

Dotąd sądzono, że koła zębate są wyłącznie ludzkim wynalazkiem, ostatnio jednak naukowcy z Uniwersytetu w Cambridge odkryli taki mechanizm u owadów - przedstawicieli rodzaju Issus.

W stawach tylnych odnóży nimf Issus znajdują się pasy ("lamówki") z zębami. Każdy z pasków ma długość ok. 400 mikrometrów i 10-12 zębów. Liczba wypustek w przeciwległych paskach jest identyczna. Dzięki temu mechanizmowi, przygotowując się do skoku, owad może synchronizować swoje odnóża.

Brytyjczycy dokonali odkrycia, przyglądając się anatomii i analizując nagrania z szybkiej kamery. Autorzy artykułu z pisma Science podkreślają, że pod względem inżynieryjnym rozwiązanie występujące w tylnych odnóżach owadów jest bardzo podobne np. do zębatek rowerów.

Zęby z obu odnóży zaczepiają się o siebie, zapewniając niemal idealne zgranie ich ruchu. Akademicy podkreślają, że nawet drobne rozbieżności w zakresie synchronizacji prędkości nóg w punkcie napędowym mogłyby się źle skończyć - owad wpadłby w niekontrolowany korkociąg, bo przed spasowaniem zębów jedno z odnóży częściowo by się wyprostowało.

Koła zębate występują u wielu przedstawicieli rodzaju Issus, lecz Gregory Sutton natknął się na nie po raz pierwszy u Issus coeleoptratus.

Filmując owady, Sutton i Malcolm Burrows stwierdzili, że tylne odnóża zawsze poruszają się w odstępie do 30 mikrosekund. W takim czasie neuron ledwie zacząłby się wyładowywać, panowie od razu więc wiedzieli, że wyjaśnienia trzeba szukać gdzie indziej.

Już w latach 50. inni naukowcy zauważyli, że u nimf na krętarzu występują drobne wypukłości. Znajdowały się one wyłącznie na tylnych kończynach. Choć ich funkcja pozostawała owiana tajemnicą, wydawało się, że nikomu to nie przeszkadzało. To jeden z tych dziwnych [...] przypisów z podręczników do anatomii - opowiada Sutton.

Duet z Cambridge odkrył działanie wypukłości, delikatnie szturchając owady w odwłok. Tuż przed próbą skoku krętarze się do siebie przyciskały, zęby na siebie zachodziły i tryby zaczynały się po sobie przesuwać.

Gdy Sutton posłużył się szczypcami i ciągnął ścięgno mięśni skokowych tylko jednego odnóża i tak prostowały się obie nogi (koła zębate przekazywały ruch z jednego krętarza na drugi).

Co ciekawe, zębatki znikają, gdy nimfa staje się imago. Niektórzy zaczęli je więc porównywać do dodatkowych kółek w rowerkach dziecięcych. Gdy ktoś dochodzi do wprawy, przestaje już potrzebować wspomagaczy... U dorosłych owadów krętarze wchodzą ze sobą w bardziej bezpośredni kontakt, dlatego Sutton uważa, że synchronizację pozwala zachować tarcie.

Sutton podkreśla, że odkrycie z pozoru entomologiczne może także wpłynąć na inżynierię, a konkretnie na konstrukcję mikromaszyn. Zęby większości kół zębatych mają kształt ewolwenty (zawdzięczamy to XVIII-wiecznemu matematykowi Leonhardowi Eulerowi), tymczasem zęby Issus wyglądają raczej jak rekinia płetwa. Współczesna maszyneria często nie działa zbyt dobrze w drobnych skalach. Tarcie nie liczy się aż tak bardzo, gdy mamy obok siebie 2 duże koła zębate, lecz gdy są one miniaturowe, jego działanie zaczyna być zabójcze.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzie można zobaczyć, jak ten "mechanizm" wygląda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...