Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Ryszard III chorował na glistnicę

Recommended Posts

Król Ryszard III był zarażony glistą ludzką (Ascaris lumbricoides).

Autorzy artykułu z pisma The Lancet pobrali próbki osadów z okolicy krzyżowej miednicy, gdzie za życia znajdowały się jelita. Posłużyli się także próbkami kontrolnymi z czaszki i spoza grobu.

Naukowcy wykorzystali mikrosita i mikroskop świetlny. W glebie z miednicy znaleziono liczne jaja A. lumbricoides. W próbce z czaszki nie wykryto żadnych jaj pasożytów, a w ziemi spoza grobu skażenie osiągnęło niewielki poziom.

To oznacza, że jaja z okolic krzyżowych miednicy pochodziły z jelit i nie chodziło o zanieczyszczenie z gleby [...] - wyjaśnia dr Piers Mitchell z Uniwersytetu w Cambridge. Większość gleb ze średniowiecza wykazuje pewien stopień skażenia, bo nieczystości wylewało się wtedy przez okno. Ówcześni rolnicy wykorzystywali również ludzkie odchody jako nawóz. Niedomywanie takich warzyw i przyrządzanie potraw brudnymi rękoma ułatwiało zarażanie glistą.

Ponieważ glista odbiera gospodarzowi pokarm, glistnica może prowadzić do niedożywienia i śmierci źle jadających osób. Król odżywiał się jednak bardzo dobrze, dlatego jedynym symptomem jego choroby był zapewne suchy kaszel.

Możnowładca z czasów Ryszarda III najprawdopodobniej jadał regularnie mięsa - wieprzowinę, wołowinę i ryby - ale archeolodzy nie natrafili na jaja tasiemca uzbrojonego, nieuzbrojonego ani bruzdogłowca szerokiego. Ustalenia te mogą sugerować, że jedzenie króla było porządnie gotowane, co zapobiegało transmisji tych pasożytów.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Król Ryszard III był zarażony glistą ludzką

W tych czasach? A żeby tylko tym... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy mikroskop świetlny to jakaś specjalna odmiana mikroskopu optycznego?

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, wikipedia mówi:

Mikroskop optyczny może wykorzystywać światło naturalne, dostarczane do układu optycznego przez specjalne lusterko lub wykorzystywać sztuczne światło, którego źródło znajduje się zazwyczaj pod analizowaną próbką. Mikroskopy ze sztucznym źródłem światła bywają nazywane mikroskopami świetlnymi, większość profesjonalnych mikroskopów optycznych posiada jednak współcześnie możliwość pracy z użyciem światła naturalnego i sztucznego.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niby tak, ale wydaje mi się, że w oryginale chodziło bardziej o zaznaczenie użycia zwykłego, łatwo dostępnego mikroskopu, bez wnikania w mało istotne szczegóły konstrukcyjne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

W średniowieczu zarażenia pasożytami były zjawiskiem powszechnym, a choroby przez nie wywoływane były poczytywane jako kara boska za grzechy...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...