Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Woda pitna z potu

Recommended Posts

By uświadomić ludziom, że w różnych częściach Azji i Afryki ludzie cierpią z powodu braku wody do picia, zespół szwedzkich inżynierów opracował pod kierownictwem Andreasa Hammara Sweat Machine - urządzenie do ekstrahowania potu z ubrań.

Na początku tekstylia trafiają do suszarki, gdzie pot ulega odwirowaniu i odparowaniu. Później jest on naświetlany promieniami UV i kierowany na membranę. Wykorzystujemy substancję działającą trochę jak goretex, która przepuszcza tylko parę, zatrzymując bakterie, sole, włókna z tkanin itp. Podobne rozwiązanie mają na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do uzdatniana moczu astronautów, ale budowa naszej maszyny była tańsza. Ilość zbieranej wody zależy, oczywiście, od stopnia czyjegoś pocenia, ale z [...] koszulki można zazwyczaj uzyskać ok. 10 ml życiodajnej cieczy [...].

Podobno fachowy degustator, który skosztował destylatu, stwierdził, że ma on przyjemny słodkawy smak. Ponieważ Sweat Machine zasila się również energią wyprodukowaną dzięki pedałowaniu, powstaje swego rodzaju perpetuum mobile - rowerzysta się poci, więc mokrych ubrań nie powinno nigdy zabraknąć. Wszystkie elementy urządzenia można znaleźć w sklepie, jedynym wyjątkiem jest wspomniana wcześniej technologia destylacji membranowej, która stanowi efekt współpracy firmy HVR Water Purification AB z Królewskim Instytutem Technologii w Sztokholmie.

UNICEF Sweden oraz agencja kreatywna Deportivo zaprezentowały maszynę uczestnikom turnieju Gothia Cup. Młodzi sportowcy na pewno włożyli w grę sporo wysiłku i później chętnie przysłużyli się nauce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czyżby technologia będąca prekursorem filtrfraków ??

Share this post


Link to post
Share on other sites

Powinni zmienić tylko nazwę firmy na "Stilgar inc." i sprzedawać filtrfraki/destylozony krajom arabskim i afrykańskim. Cały czas czekam na wysokobudżetowy reboot Diuny :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...