Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Śpiew synchronizuje puls chórzystów

Rekomendowane odpowiedzi

U osób śpiewających w chórze dochodzi do zsynchronizowania uderzeń serca, przez co puls rośnie i spada u nich w tym samym czasie. Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu uważają, że zjawisko to można wykorzystać np. w rehabilitacji.

 

W grudniu zeszłego roku w ramach projektu Kroppens Partitur Szwedzi zebrali grupę piętnaściorga 18-letnich ochotników z Hvitfeltska High School. Akademicy mierzyli rytm serca, gdy chór nucił pojedynczy dźwięk, a także odśpiewywał hymn Härlig är Jorden oraz wolną mantrę. Przy pierwszym ćwiczeniu pozwolono dostosować oddech do własnych potrzeb, w drugim nie udzielano wskazówek, w trzecim można było oddychać wyłącznie między frazami.

 

Okazało się, że melodia i budowa utworów wywierały bezpośredni synchronizujący wpływ na aktywność serca. Śpiewanie reguluje aktywność nerwu błędnego, który bierze udział w naszym życiu emocjonalnym i komunikacji z innymi i który np. oddziałuje na tembr głosu. Utwory z długimi frazami dają ten sam efekt, co ćwiczenia oddechowe w jodze - wyjaśnia szef zespołu Björn Vickhoff.

 

Szwedzi uważają, że śpiew wymaga spokojnego i regularnego oddychania, co z kolei silnie i korzystnie wpływa na zmienność rytmu serca (wyższa zmienność rytmu serca oznacza, że narząd szybciej dostosowuje się do potrzeb; na tej podstawie można wnioskować o sprawności autonomicznego układu nerwowego).

 

W przypadku kontrolowanego oddychania [...] puls spada podczas wydechu [gdy dochodzi do aktywacji nerwu błędnego], by później znów wzrosnąć przy nabieraniu powietrza. Fachowo sprzężenie zmienności rytmu serca - HRV - z oddechem nazywa się niemiarowością zatokową oddechową. Jest ona silniej zaznaczona u osób młodych, które mogą się pochwalić dobrą kondycją fizyczną i nie przeżywają stresu. Nasza hipoteza jest taka, że piosenka to forma regularnego, kontrolowanego oddychania; w końcu wydechy przypadają na frazy, a wdechy robi się między nimi. Autorzy artykułu z Frontiers in Neuroscience dodają, że dotąd wiedziano, że śpiew synchronizuje ruchy mięśni i aktywność nerwową w dużych częściach ciała muzykujących.

 

W przyszłości naukowcy chcieliby ustalić, czy biologiczne dostrojenie chórzystów oznacza uwspólnienie stanu emocjonalno-umysłowego. Jeśli tak, dałoby się to zapewne wykorzystać do zwiększenia zdolności do współpracy.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego tylko by brakowało aby kazali nam śpiewać w pracy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale puls będzie sie zmieniał inaczej zależnie od wydolności organizmu/wieku/stanu zdrowia wiec trudno mówić o zsynchronizowaniu pulsu najwyżej kierunku zmian i to raczej nie ma związku ze śpiewaniem a z tym ze śpiewanie powoduje zsynchronizowany i mniej więcej równy wysiłek dla wszystkich. Kolarze jadący równym tempem też będą mieć "zsynchronizowany puls" na podjedzie lub zjeździe z górki, opierdzielający szef też pracownikom może "zsynchronizować ciśnienie".

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, w streszczeniu artykułu nie zostało dokładnie określone (definicja), co należy rozumieć przez synchronizację. Dlatego ciężko sie odnieść do głównego wniosku.

 

Jeśli chodzi o zmiany czasu w jakich dokonują się zmiany częstotliwości tętna u poszczególnych chórzystów- to istotnie mogą być one bardzo dokładnie zgrane (rzędy mili sekund). Dzieje się tak, bo wyśpiewywanie poszczególnych fraz odbywa się u tych samych ludzi w tym samym tempie, gdyż dotyczy tych samych słów w tym samym rytmie i do tej samej melodii.

A jak powszechnie wiadomo to czynność oddechowa 9częstotliwość i głębokość) wpływa na czynność pracy serca, co od dawna wykorzystują jogini, a od niedawna psycholodzy i spece od nurkowania swobodnego.

 

Natomiast jeśli chodzi oto, ze w dowolnym momencie śpiewania wszyscy mieli dokładnie takie same wartości tętna- wydaje się być niemożliwe. Chyba, że ludzie ci byli klonami (np. siedmioraczki).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...