Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Obrazowanie guzów za pomocą zwykłej glukozy

Recommended Posts

Naukowcy z Uniwersyteckiego College'u Londyńskiego opracowali nową metodę wykrywania guzów nowotworowych - glucoCEST (od ang. glucose chemical exchange saturation transfer). Za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) obrazuje się tu zużycie glukozy. Jak tłumaczą Brytyjczycy, nie trzeba korzystać z radiofarmaceutyków, a zmiany są uwidaczniane bardziej szczegółowo.

GlucoCEST bazuje na tym, że by podtrzymać swój wzrost, guzy zużywają więcej glukozy niż zdrowa tkanka (wytwarzając energię, w większym stopniu polegają na beztlenowej glikozie). Metodę przetestowano na mysim modelu raka jelita grubego. Okazało się, że pozwala ona różnicować guzy o odmiennych właściwościach metabolicznych i patofizjologii.

GlucoCEST wykorzystuje fale radiowe, by magnetycznie oznakować glukozę w organizmie. Później wykrywa się ją w guzach za pomocą konwencjonalnego MRI. Technika wymaga wstrzyknięcia zwykłej glukozy. To tania i bezpieczna alternatywa dla dotychczasowych metod detekcji guzów [...] - wyjaśnia dr Simon Walker-Samuel. W porównaniu do FDG-PET [pozytonowej emisyjnej tomografii komputerowej z zastosowaniem 18F–fludeoksyglukozy], badanie wychwytu glukozy rezonansem [...] oznacza znaczne obniżenie kosztów, zapewniając przy tym korzyści natury klinicznej - uważają autorzy artykułu z Nature Medicine.

Możemy wykryć nowotwór za pomocą ilości cukru z połowy przeciętnej tabliczki czekolady - podkreśla prof. Mark Lythgoe. Obecnie trwają testy z wykrywaniem glukozy w ludzkich nowotworach.

Badanie będzie można bezpiecznie wykonywać zarówno u kobiet w ciąży, jak i u dzieci. To również dobry sposób na ocenę wpływu terapii na pacjentów.

  • Upvote (+1) 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...