Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Monitor 3D z force feedback

Rekomendowane odpowiedzi

Mike Sinclair, Michael Pahud i Hrvoje Benko z Microsoft Research opracowali technologię Actuated 3D Display with Haptic Feedback. To, jak twierdzą, pierwszy dotykowy wyświetlacz 3D z technologią force feedback. Pomysł polega na wykorzystaniu standardowego monitora 3D i podłączenie go do ramienia robota, które otrzymuje polecenia z komputera obsługującego monitor.

Ramię robota reaguje, gdy użytkownik dotyka monitora. Podczas pokazu swojej technologii eksperci z Microsoftu wyświetlili na ekranie kilka bloków wykonanych z różnych materiałów - kamienia, drewna i gąbki. Gdy użytkownik usiłuje przesunąć kamienny blok, ramię robota reaguje tak, że użytkownik czuje, iż blok ten jest wyraźnie cięższy i stawia większy opór niż blok z drewna czy gąbki. Jednak nowa technologia nie ogranicza się tylko do tego. Ramię jest na tyle precyzyjne, że użytkownik może poczuć powierzchnię dotykanego przedmiotu. Dzięki odpowiednim ruchom ramienia czujemy, że blok kamienny jest gładki, a ten z gąbki - szorstki.

Technologia jest na tyle zaawansowana, by precyzyjnie oddawać kształty wyświetlanych przedmiotów. Podczas jednego z testów osoby z zawiązanymi oczami miały rozpoznawać różne kształty. Od prostych dwuwumiarowych kwadratów i trójkątów, po trójwymiarowe piramidy, cylindry i kliny. Niektórzy dobrze rozpoznali wszystkie kształty. To była dla nas niespodzianka - mówi Pahud.

Wynalazcy już mówią o potencjalnych zastosowaniach swojego urządzenia. Pahud skontruował nawet system obrazowania medycznego, który daje operatorowi bardzo dużą kontrolę nad wykonywanymi skanami mózgu. Pozostają też gry 3D, modelowanie, zastosowania w edukacji czy medycynie. Chcemy udoskonalić nasze urządzenie tak, by dostarczało ono więcej wrażeń, np. pozwalając bardziej szczegółowo wyczuć teksturę - mówi Sinclair.

Na razie nie wiadomo, czy Microsoft planuje skomercjalizować swoją nową technologię.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też nie sądzę, by to trafiło do powszechnego użytku. W przeszłości informowaliśmy już o kilku ich koncepcjach dotykowych - coś było o komunikacji przez zgniatanie, ściskanie, było coś o wybrzuszającym się monitorze. Myślę, że to kolejne prace R&D, które nie pojawią się w takiej formie, jak opisana, ale ich poszczególne elementy zostaną w różnych rzeczach wykorzystane.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja trochę nie rozumiem tak wolnych prac nad podobnymi technologiami. Przecież takie ekrany to wybawienie dla osób niewidomych. (Widział kto komputerowy sprzęt umożliwiający czytanie Braille'a palcami? to proszę:

) A pierwsze informacje o ekranach z możliwością wyczuwania palcami kształtów (zwykle na bazie zmiennych wibracji, uzależnionych od chwilowego położenia palca) czytałem jakieś 10 lat temu.

 

Pewnie za mało lobbystów najęli.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...