Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Japonia szykuje najszybszy maglev na świecie

Recommended Posts

W Japonii przeprowadzono wstępne testy pociągu maglev L0. Pojazd ma rozpocząć regularne kursy w 2027 roku i połączy Tokio z Nagoją. Będzie składał się z 16 wagonów i zabierze do 1000 pasażerów, a jego maksymalna prędkość ma wynosić 500 km/h. Skróci to czas podróży pomiędzy wymienionymi miastami z obecnych 90 do 40 minut.

Podczas testu wykorzystano lokomotywę i cztery wagony, ciągnięte przez specjalny wózek. Badanie miało sprawdzić wytrzymałość konstrukcji. Oficjalne testy zostaną przeprowadzone we wrześniu.

Japonia była pierwszym krajem, w którym zaczęły jeździć pociągi maglev, czyli pojazdy unoszące się nad torami dzięki polu magnetycznemu. W 1964 roku taki pojazd woził kibiców odbywających się właśnie Igrzysk Olimpijskich. Poruszał się z prędkością do 209 km/h.

Obecnie światowy rekord prędkości maglev należy do chińskiego pojazdu z Szanghaju. Jest on w stanie pędzić z prędkością 431 km/h, chociaż jego średnia rzeczywista prędkość wynosi około 240 km/h.

Japonia dysponuje najszybszymi na świecie liniami szybkiej kolei. W Kraju Kwitnącej Wiśni używanych jest ponad 2200 kilometrów takich linii, a średnia prędkośc pociągów wynosi 320 km/h. Rząd w Tokio ma ambitne plany rozwoju szybkiej kolei. W 2045 roku szybka kolej ma połączyć Tokio i Osakę, a w przyszłości ma ona kursować pomiędzy wszystkimi dużymi miastami wyspy Honsiu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dla mnie jako osoby urodzonej i żyjącej w Polsce to zdumiewające i wielce zabawne (nasze koleje średnia prędkość 60km/h)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Co nie? Aż się w głowie nie mieści. To tylko obrazuje nasze zacofanie względem Japonii i innych wysoko rozwiniętych krajów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niewiarygodne w Polsce ponieważ każdy kolejny rząd odwołuje plany poprzedniego i tak np. miliardy złotych zostały wyrzucone w plany i rozpoczęcie rurociągu z Norwegi, niestety rząd się zmienił i skasował plan i dalsze inwestycje ale pieniędzy już wydanych nie da się cofnąć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...