Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Testy kliniczne potwierdzają przeciwlękowe działanie pieprzu metystynowego

Rekomendowane odpowiedzi

Zakończone właśnie studium kliniczne australijskich naukowców dowodzi, że pieprz metystynowy (Piper methysticum) łagodzi objawy zespołu lęku uogólnionego (ang. General Anxiety Disorder, GAD).

Dr Jerome Sarris z Wydziału Psychiatrii Uniwersytetu w Melbourne podkreśla, że udało się wykazać, że pieprz metystynowy jest dobrą naturalną alternatywą w leczeniu przewlekłego [...] lęku. W odróżnieniu od niektórych opcji, niesie za sobą niższe ryzyko uzależnienia i wywołuje mniej potencjalnych skutków ubocznych.

Australijczycy stwierdzili, że reakcję na P. methysticum wydają się modyfikować polimorfizmy genu transportera kwasu γ-aminomasłowego (GABA). Jeśli się to potwierdzi, w przyszłości będzie można stworzyć prosty test genetyczny, który wykaże, jakie jest osobnicze prawdopodobieństwo wystąpienia efektu tonującego [...].

Podczas studium 75 pacjentom ze zdiagnozowanym GAD podawano preparat z pieprzu metystynowego albo placebo. Psycholodzy regularnie oceniali stan emocjonalny swoich podopiecznych. Po zakończeniu fazy kontrolowanej remisję odnotowano u 26% przedstawicieli grupy "pieprzowej" i tylko u 6% grupy placebo. U osób z głębokim-średnio nasilonym GAD wpływ pieprzu metystynowego okazał nawet mocniej zaznaczony.

W pierwszej 3-tygodniowej fazie kontrolowanej członkom grupy eksperymentalnej podawano 2 razy dziennie tabletki, które w sumie zawierały 120 mg kawalaktonów (związki te występują w korzeniu P. methysticum). Jeśli nie pojawiała się reakcja, w kolejnej 3-tygodniowej fazie kontrolowanej dobową dawkę podwajano. W grupie placebo zastosowano identyczny system dawkowania.

Pacjenci dobrze tolerowali P. methysticum. Naukowcy nie odnotowali istotnych statystycznie międzygrupowych różnic w funkcjonowaniu wątroby. Nie pojawiły się też znaczące niekorzystne reakcje, które dałoby się przypisać zastosowaniu pieprzu metystynowego. Co istotne, preparat nie prowadził do uzależnienia.

Zespół Sarrisa zauważył za to, że w porównaniu do przedstawicielek grupy placebo, u kobiet zażywających P. methysticum nastąpił wzrost libido. Naukowcy uważają jednak, że powodem jest spadek lęku, a nie afrodyzjakalne działanie pieprzu metystynowego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I co z tych korzystnych właściwości, skoro na mocy ustawy z dnia 20 marca 2009 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii posiadanie roślin żywych, suszu, nasion, wyciągów oraz ekstraktów z pieprzu metystynowego (kava kava) jest w Polsce nielegalne. Tym samym Polska jest obecnie jedynym państwem świata (chociaż nie jestem pewien Singapuru), w którym posiadanie tej rośliny jest całkowicie zakazane i może być karane pozbawieniem wolności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TrzyGrosze

Dla mnie też jest to niezrozumiałe, są dużo gorsze rzeczy sprzedawane w Polsce, a akurat tego się doczepili... albo odpowiedź prawna naszego kraju jest skrajnie długa(z pewnego błędnego faktu kiedyś w europie Kava została zablokowana), albo ktoś ma z tego zysk.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...