Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Padł rekord 400 ppm

Rekomendowane odpowiedzi

Koncentracja CO2 w powietrzu w pobliżu szczytu wulkanu Mauna Loa przekroczyła rekordowy poziom 400 ppm (części na milion). To najwyższy poziom od co najmniej 800 000 lat.

W nocy 2 maja, gdy rośliny zakończyły fotosyntezę, CO2 osiągnęło najwyższy zanotowany poziom, właśnie wspomnianych 400 ppm. Przez kolejne dni koncentracja dwutlenku węgla utrzymywała się blisko tej wartości, by po północy między 7 a 8 maja przekroczyć 400 ppm i utrzymywać się do świtu. Prawdopodobnie ostatnio tak dużo węgla w atmosferze występowało w pliocenie, przed ponad 2,5 milionami lat.

Powyższy wynik to zaledwie średnia godzinowa, lecz jest on niezwykle ważny. Na szczycie Mauna Loa znajduje się bowiem najstarsze obserwatorium, w którym prowadzone są pomiary atmosferycznego CO2 Gdy rozpoczynano je w 1958 roku, średnia dzienna koncentracja dwutlenku węgla wynosiła 316 ppm, a więc była niewiele wyższa od poziomu 280 ppm sprzed epoki rewolucji przemysłowej.

Poziom dwutlenku węgla szybko jednak rośnie. Jeszcze w marcu 2012 roku średnia miesięczna wynosiła 394,45 ppm, by w marcu 2013 wzrosnąć do 397,34 ppm.

Eksperci mówią, że najprawdopodobniej po raz kolejny urządzenia na Mauna Loa zanotują wynik powyżej 400 ppm dopiero w przyszłym roku. W najbliższych miesiącach powinniśmy notować spadek związany z rozpoczęciem wiosny na półkuli północnej i coraz bardziej intensywną fotosyntezą.

Naukowcy spodziewają się, że średnia roczna koncentracja CO2 przekroczy 400 ppm w 2016 roku. Będziemy mieli sporo szczęścia, jeśli uda się zatrzymać wzrost CO2 w atmosferze na poziomie 450-500 ppm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy autor ma informacje dotyczące liczby podobnych punktów badania stężenia CO2? Jeśli to jeden z nielicznych, to trudno sobie wyobrazić gorszą lokalizację badania poziomu CO2 jak pobliże szczytu wulkanu z punktu widzenie rzetelności badań. Teoria ludzkiego czynnika we wzroście gazów cieplarnianych i tym samym odpowiedzialności współczesnej cywilizacji za tzw. Globalne ocieplenie może na tym mocno ucierpieć. Gdybym walczył o międzynarodowe zlecenie na np. wychwytywanie CO2 z atmosfery i wtłaczanie pod ziemię lub wystrzeliwanie w kosmos to dodałbym jeszcze wyniki z ośrodków badawczych na Etnie, Wezuwiuszu i Fudzijamie, aby nie było wątpliwości, że źle się dzieje i tylko moja metoda może zbawić ludzkość i to mnie właśnie należy za to zbawienie zapłacić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://en.wikipedia.org/wiki/Mauna_Loa

From its location well above local human-generated influences, the MLO monitors the global atmosphere, including the greenhouse gas carbon dioxide. Measurements are adjusted to account for local outgassing of CO2 from the volcano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z informacji, które znalazłem, wynika, że NOAA do niedawna miała rozsianą po całym świecie sieć około 100 punktów pomiarowych, w skład których wchodziły specjalnie budowane w tym celu punkty naziemne, urządzenia montowana na wysokich budowlach, pomiary wykonaywane specjalnymi samolotami i statkami. W ubiegłym roku musieli zamknąć 12 punktów, ograniczyli też pomiary lotnicze.

NOAA ma największą tego typu sieć na świecie. Więc myślę, że w skali globu dobrej jakości dane zbierane są pewnie z 200-300 punktów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...