Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gaz łupkowy pomaga na krótką metę

Rekomendowane odpowiedzi

Wykorzystywanie gazu łupkowego pozwala na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednak, jak przekonują brytyjscy specjaliści z Imperial College London, jest to działanie na krótką metę. W przyszłości tak czy inaczej będziemy potrzebowali nowych technologii.

Gaz łupkowy zdobywa coraz większą popularność w USA. Już widoczne są pierwsze pozytywne efekty jego wykorzystywania - widoczny jest spadek emisji CO2. Dzieje się tak, gdyż podczas spalania tego gazu na każdą kilowatogodzinę energii emitowane jest o 50% mniej CO2 niż podczas spalania węgla. Brytyjscy naukowcy zwracają jednak uwagę, że pozytywny efekt można osiągnąć tylko wtedy, gdy gaz zastępuje elektrownie węglowe, a nie atomowe bądź źródła odnawialne. Potrzebujemy więcej siłowni opalanych gazem, ale musimy uważać, by nie wybudować ich zbyt dużo - mówi Neil Hirst, jeden z autorów raportu.

Uczony zwraca uwagę, że jeśli chcemy, by po roku 2020 produkcja energii z gazu łupkowego była czystsza od jej produkcji z innych źródeł konieczne będzie zastosowanie nowoczesnych technologii przechwytywania i składowania dwutlenku węgla. Bez tego, jak mówi Hirst, Wielka Brytania będzie miała problemy z dotrzymaniem swych zobowiązań dotyczących norm emisji.

Gaz łupkowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W ubiegłym tygodniu Arabia Saudyjska ogłosiła, że rozpocznie testowe odwierty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dla "uczonych" jedynym pozytywnym skutkiem może być tylko jakieś zmniejszenie emisji dwutlenku węgla w który już i tak nikt nie wierzy? Co z pozytywnymi skutkami typu więcej energiii. No tak. Żyjemy w czasach w których wydobywa się gaz by było mniej CO2, a nie by było czym palić.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro zajmowali się jednym konkretnym aspektem związanym z danym zagadnienie, to oczywistym jest, że nie będą wypowiadali się na temat poztywnych czy negatywnych skutków innych aspektów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w46 takich bzdur jak w tym filmie to ze świeczką szukać. W zasadzie to żałuje każdej sekundy poświęconej na jego oglądanie.

Każdej...

To taka akcja debile debilom. Najweselszy moment to jak debilowi chorągiewki nad wodą przeszkadzają.

Pan uświadomiony ekolog, dziecko niedomytych hipisów nie skojarzył ze to strach na wróble.

 

Nie ma obojętnych źródeł energii. Każda transformacja energii pociąga za sobą jakieś skutki, "zielona" tez.

Skutki zielonej są po prostu nieznane. Albo jeszcze inaczej skutki może są znane ale długofalowe koszty dopiero poznamy.

 

Złoża łupkowe i inne są groźne bo zmieniają układ pozornie utrwalonych sił i zależności w świecie zależnym od energii.

Dzisiejsi monopoliści muszą dbać o to żeby być tez nimi jutro. Dla czego afryce proponuje się kolektory słoneczne czy tam inne reaktory na wielbłądzie gówno żeby sie nie rozwijali za szybko bo świat zdestabilizują.

 

Gaz ze złóż łupkowych jest tak samo uciążliwy dla środowiska jak gaz z konwencjonalnego wydobycia. Złoża konwencjonalne tez maja poprawianą wydajność na różne sposoby. A wiercenie odbywa się w dokładnie ten sam sposób.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

×