Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Otyłość wiąże się z ADHD i zaburzeniami uczenia?

Rekomendowane odpowiedzi

Amerykańscy naukowcy wpadli na trop prawdopodobnego związku między wysokotłuszczową dietą a dziecięcymi zaburzeniami poznawczymi, np. ADHD.

Odkryliśmy, że wysokotłuszczowa dieta błyskawicznie wpływała na metabolizm dopaminy w mózgach młodych myszy, wyzwalając zachowania lękowe i zaburzenia uczenia. Co ciekawe, po podaniu metylofenidatu (Ritalinu) problemy z uczeniem i pamięcią znikały - podkreśla Gregory Freund z Uniwersytetu Illinois.

Freund wyjaśnia, że sygnalizacja dopaminowa ulega zmianie zarówno w ADHD, jak i nadwadze/otyłości. Wzrost poziomu metabolitów dopaminy jest zaś związany z zachowaniami lękowymi u dzieci.

Zaintrygowany jednoczesnym skokiem częstości występowania otyłości oraz zaburzeń psychologicznych, w tym depresji, impulsywności i ADHD, u dzieci, zespół Freunda postanowił zbadać krótkoterminowy wpływ diet wysokotłuszczowej (60% kalorii pochodziło z tłuszczu) i niskotłuszczowej (tłuszcz stanowił 10%) na zachowanie 2 grup 4-tygodniowych myszy. Wg autorów raportu z pisma Psychoneuroendocrinology, typowa zachodnia dieta zawiera ok. 40% tłuszczu.

Po tygodniu wysokotłuszczowej diety, jeszcze zanim mogliśmy zaobserwować jakikolwiek przyrost wagi, zachowanie myszy zaczęło się zmieniać. Naukowcy stwierdzili, że gryzonie częściej się zakopywały i korzystały z kołowrotka, nie miały za to ochoty na badanie nowych obszarów. Pojawiły się też deficyty uczenia i pamięci, w tym trudności z pokonaniem labiryntu i zaburzone rozpoznawanie obiektów.

Freund zauważył, że zmiana diety na niskotłuszczową poprawiała pamięć po upływie 1 tygodnia. Gdy myszom nadal podawano wysokotłuszczową karmę, zaburzone rozpoznawanie obiektów utrzymywało się przez 3 tyg. od wystąpienia objawów, zaś później, wskutek kompensacyjnych działań organizmu, które widywano także w ramach innych badań, poziom dopaminy wracał do normy, a gryzonie stawały się otyłe i zapadły na cukrzycę.

Choć myszy wyrastały z lękowych zachowań i deficytów uczenia, wg mnie, studium sugeruje, że wysokotłuszczowa dieta może wyzwalać lęk i zaburzenia pamięci u dzieci z genetyczną bądź środowiskową podatnością.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że to też zależy od tego, jakie to są tłuszcze. Warto zauważyć, że tradycyjna amerykańska dieta zawiera naprawdę duże ilości wszelkiego rodzaju tłuszczów. A olbrzymia liczba problemów ze zdrowiem Amerykanów zaczęła się w momencie, kiedy zastąpiono ją dietą złożoną głównie z węglowodanów prostych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...