Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Antyszwed

Jak uczyć się matematyki?

Recommended Posts

Czołem, pod wpływem narkotyków ujrzałem rozmaite fraktale i wkręciłem sobie, że taka jest rzeczywistość (w pewnym sensie) i do tej pory w to wierzę. [jak kogoś interesują moje przemyślenia to np. tu http://antyszwecja.wordpress.com/2013/01/26/dolina-niesamowitosci/]. Zaglądnąłem sobie na wikipedię (http://pl.wikipedia.org/wiki/Fraktal) i ze smutkiem, po raz kolejny zobaczyłem zupełnie niezrozumiałe równania z "hieroglifami". Rozpaliła się we mnie chęć poznania w końcu tych hieroglifów. Jak rozumiem, muszę wytrwale studiować podstawy pewnych gałęzi matematyki, by dojść do pojmowania bardziej zaawansowanych równań. Teraz pytanie jak się do tego zabrać? Swoją edukację skończyłem na poziomie liceum (choć tak na serio uczyłem się do końca gimnazjum). Byłem niezły, ale znudzony. Podobno jak się ma lukę w wiedzy matematycznej to niesposób przeskoczyć wyżej. To jak naukowcy, pomożecie? Sugestie, podręczniki, nauczyciele itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierwsza sprawa jest taka że matematyka jest jedynym skutecznym narzędziem poznania i zrozumienia przyrody i otaczającego nas świata od finansów poprzez psychologię ,fizykę a skończywszy na inżynierii. Jest to bardzo wymagające narzędzie i prawda jest taka że wymaga niesamowitej dyscypliny, zacięcia i powtarzalności jeśli tego w człowieku nie ma to można baaardzo szybko spaść z poziomu równań różniczkowych do poziomu przedszkola. To jest o tyle trudniejsze że poza kilkoma miejscami pracy matematyka człowiekowi wydaje się mało potrzebna.

 

Co do fraktali są dość proste wystarczy zrozumieć rekurencję, liczby zespolone czasem najprostszą wariację z powtórzeniem i po sprawie.

 

W sprawie samego uczenia się, na poziomie liceum to niewiele ci pomogę etrapez, khan academy, zbiory maturalne (im starsze tym lepsze), zbiory zadań dla kandydatów na studia wyższe....

 

Zakres studiów wrona 2 tomy, siewierski 3 tomy, janowski 2 tomy , bronstein encyklopedia matematyki, matematyka dla przyrodnikow i inzynierow itd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pierwsza sprawa jest taka że matematyka jest jedynym skutecznym narzędziem poznania i zrozumienia przyrody i otaczającego nas świata od finansów poprzez psychologię ,fizykę a skończywszy na inżynierii.

O, widzę subiektywność. ;)

Z całym szacunkiem dla ważności tego narzędzia w nauce, matematyka to nie szwajcarski scyzoryk. Nie zastąpi skalpela, mikroskopu, radioteleskopu czy łopaty archeologa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja bym się raczej skłaniał do tego, że "matematyka jest jedynym skutecznym narzędziem":

do zrozumienia - tak (choć też całkowitej pewności nie mam)

do poznania - nie... nie będę już powtarzał tego co napisał TrzyGrosze

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...