Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Trująca żywność

Rekomendowane odpowiedzi

Od 2011 roku na terenie USA notowany jest wzrost infekcji kukurydzy kropidlakiem żółtym (Aspergillus flavus). Ten toksyczny grzyb jest na tyle niebezpieczny, że rząd Saddama Husseina wykorzystywał go w broni biologicznej. Rosnąca liczba zakażeń A. flavus to nie tylko poważny problem dla rolników, ale również coraz większe zagrożenie dla konsumentów. Profesor Ronnie Heininger z North Carolina State University przypomina, że obowiązuje zakaz międzystanowego importu kukurydzy, w której obecność kropidlaka żółtego przekracza 20 części na miliard.

Już w tej chwili amerykańskie rolnictwo traci rocznie 190 milionów USD z powodu skażenia roślin A. flavus. Infekcje tym grzybem były wcześniej typowe dla Chin czy krajów Afryki. Jednak wraz ze wzrostem temperatur są coraz częściej spotykane w innych częściach świata. Jak informuje Missouri Grain Inspection Service w roku 2011 do października kropidlak zaraził 8% zbiorów w Missouri. W roku 2012 było to już ponad 50%. Warto w tym miejscu wspomnieć, że - jak właśnie podała NOAA (Narodowa Administracja ds. Oceanów i Atmosfery) - rok 2012 był był najcieplejszym rokiem dla kontynentalnych USA od 117 lat.

W przeciwieństwie do wielu innych grzybów A. flavus bardzo lubi gorący i suchy klimat. I to właśnie coraz poważniejsze susze pozwoliły mu na rozprzestrzenienie się w USA. Toksyczny grzyb najchętniej zasiedla kukurydzę i inne zboża. Jednak znaleziono go też w nasionach roślin oleistych, orzechach, mlekku, mięsie i suszonych owocach.

A. flavus pozostaje najpoważniejszym problemem w krajach rozwijających się. To tam najbardziej zagraża konsumentom, gdyż miejscowi rolnicy nie mają odpowiednich zasobów i technologii, by badać swoje produkty. Przeciętna osoba nie jest w stanie stwierdzić, czy widoczna pleśń zawiera aflatoksynę czy tez nie. Nie jest w stanie stwierdzić, czy ma do czynienia z czymś nieszkodliwym czy wysoce toksycznym. Przyzwyczaili się zatem do spożywania takich produktów i nie wiedzą, czy nie trują siebie i swoich dzieci - mówi Barbara Stinson z Meridian Institute.

Toksyna produkowana przez kropidlaka żółego niszczy wątrobę, przyczynia się do rozwoju nowotworów i jest jedną z głównych przyczyn aspergilozy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ta toksyczna roślina jest na tyle niebezpieczna, że rząd Saddama Husseina wykorzystywał ją w broni biologicznej.

Sama roślina nie jest toksyczna, ale dopiero zainfekowana tymże kropidlakiem...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to w końcu kropidlak jest rośliną czy grzybem?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kropidlak to grzyb, kukurydza to roślina :) Faktycznie była w notce nieścisłość, ale została szybko poprawiona :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...