Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Uwolnienie od grzechu zwiększa hojność

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie, którzy przypominają sobie odpuszczenie grzechów, są bardziej skłonni przekazywać datki.

Naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie i Royal Holloway, University of London poprosili ochotników (katolików), by wzięli udział w 2 zadaniach pamięciowych. W pierwszym proszono, by przypomnieć sobie grzech. W drugim należało przypomnieć sobie wyspowiadanie się z niego lub wyobrazić sobie spowiedź, jeśli w rzeczywistości do niej nie doszło.

Wszyscy badani mieli okazję wspomóc datkiem lokalny kościół (pieniądze wkładano do koperty), z tym że w przypadku części grupy zbiórkę prowadzono przed przywołaniem wspomnienia o odpuszczeniu grzechu, a u pozostałych po.

Okazało się, że przypominanie/wyobrażanie sobie uzyskania wybaczenia silnie zwiększało hojność. Efekt był silniej zaznaczony u osób wierzących w sąd boski i zaangażowanych religijnie, np. czytających Biblię czy modlących się.

Ostatnie dowody sugerowały, że ludzie z większym prawdopodobieństwem [...] pomagają, dzielą się, składają datki, współpracują i działają jako wolontariusze, gdy mają poczucie winy. To rodzi pytanie, czy religijny rytuał rozgrzeszenia [...] nie sprawia, że wierni stają się mniej prospołeczni. Wyniki naszego studium sugerują jednak odwrotne zjawisko - że uwalnianie od grzechu [także] wywiera prospołeczny skutek - wyjaśnia dr Ryan McKay.

Ponieważ w innych niż katolicyzm religiach również występuje koncept rozgrzeszenia - np. Istighfar w islamie czy Prāyaścitta w hinduizmie - Brytyjczycy zamierzają sprawdzić, czy i tutaj uda im się zaobserwować opisane zjawisko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niech lepiej sprawdzą, czy po wyjściu z kościoła ludzie są równie hojni w pomaganiu innym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dawanie datków na kościół to przeciaż żadna tam ofiarność czy prospołeczność - zwyczajna taksa za odpust, znana juz od średniowiecza albo i dłużej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...