Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Bułgarzy odkryli najstarsze miasto Europy

Recommended Posts

Bułgarscy archeolodzy informują o odkryciu najstarszego miasta w Europie. W pobliżu współczesnego miasta Provadia odkopano ruiny, których wiek oceniono na 4700-4200 lat przed Chrystusem.

Podczas trwających od 2005 roku wykopalisk odsłonięto m.in. ruiny dwupiętrowego domu, bramy, murów obronnych oraz niewielką nekropolię. Uczeni sądzą, że miasto, będące domem dla około 350 osób, mogło rozkwitać dzięki wydobyciu soli, która w tamtych czasach była równie cenna co złoto. Nie wykluczają zresztą, że znaleziony w pobliżu przed 40 laty olbrzymi złoty skarb pochodził z właśnie odkrytego miasta. Natrafiono nań na obrzeżach dzisiejszej Warny, w odległości 35 kilometrów od nowo odkrytego miasta. To najstarszy na świecie złoty skarb.

Archeolodzy już wiedzą, że mieszkańcy gotowali wodę z pobliskiego źródła i dzięki niej pozyskiwali sól, którą formowali w sztaby i sprzedawali. Wykorzystywali ją też do konserwacji żywności. To właśnie fakt posiadania tak cennego skarbu, jakim była sól, skłonił mieszkańców do zbudowania wyjątkowych fortyfikacji. Wysokie mury wzniesiono z kamiennych bloków. Takich struktur nie znaleziono dotychczas w żadnym prehistorycznym osiedlu w tej części Europy.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. będę wdzięczny za link do artykułu BBC (źródłowego) - nie mogę go znaleźć.

2. nie mogę również znaleźć na mapach google lokalizacji wykopalisk, można poprosić o współrzędne?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Proszę bardzo: 43.187049,27.46314

Dobrze że zreflektowali się z tym "wydobyciem" soli i na końcu sprostowali, że chodziło o warzenie soli poprzez odparowywanie solanki ze słonych źródeł. Gdyby wydobywano tam sól kamienną wyprzedziliby historię o blisko 5 tys. lat! Nota bene na naszych ziemiach też stosowano tę technikę, ale znacznie później, bo dopiero w epoce brązu. Słyną z tego głównie okolice naszej Bochni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak tylko dodam, że na ziemiach polskich pozyskiwanie soli poprzez przetwarzanie solanki ze źródeł powierzchniowych jest potwierdzone badaniami archeologicznymi dla społeczności lendzielskich i polgarskich (od 4580 BC do 3640/3610 BC) np. stanowisko w Baryczy (Kruk J., Milisauskas S. 1999 Rozkwit i upadek społeczeństw rolniczych neolitu, s.90-94).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...