Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Recykling metali ziem rzadkich

Rekomendowane odpowiedzi

W należącym do amerykańskiego Departamentu Energii Ames Laboratory trwają prace nad technologią recyklingu metali ziem rzadkich. Naukowcy starają się odzyskać neodym z magnesów. Wstępne wyniki są bardzo zachęcające,

W swoich pracach specjaliści opierają się na doświadczeniach, jakie zdobyli w latach 90. ubiegłego wieku. Wówczas opracowali proces, który pozwalał na oddzielenie neodymu tworzącego wraz z żelazem i borem magnesy. Nie zależało im jednak na uzyskaniu czystego neodymu, a dążyli do otrzymania magnezowo-neodymowej mieszanki. Ceny metali ziem rzadkich były na tyle niskie, że prace nad czystym neodymem były nieopłacalne.

Jednak w latach 2009-2011 ceny wzrosły dziesięciokrotnie. Co gorsza światowe zasoby neodymu szacowane są na około 8 milionów ton, a obecne zapotrzebowanie wynosi ponad 22 000 ton. Popyt z pewnością wzrośnie, gdyż neodym wykorzystywany jest w magnesach, a te z kolei potrzebne są do budowy samochodów elektrycznych.

Dlatego też profesor Ryan Ott, który stoi na czele grupy badawczej mówi, że obecnym celem jest stworzenie nowych stopów magnezów z poddanych recyklingowi metali ziem rzadkich. Chcemy, by te nowe stopy miały właściwości podobne do stopów wykonanych z nieprzetwarzanych wcześniej metali. Wygląda na to, że technika odzyskiwania zdaje egzamin. Efektywnie usuwa metale ziem rzadkich z komercyjnych magnesów.

Zaczynamy od spiekanych, niepokrywanych niczym magnesów, które zawierają neodym, dysproz i prazeodym. Następnie kruszymy je w automatycznym moździerzu na kawałki o długości 2-4 milimetrów - opowiada profesor. Tak przygotowany materiał trafia do specjalnego pojemnika, do którego dodawany jest magnez z formie stałej. Całość jest podgrzewana za pomocą fal radiowych. Magnez zaczyna się topić, a pokruszone kawałki magnesu pozostają w formie stałej. Zachodzi proces dyfuzji, dzięki któremu wszystkie trzy metale ziem rzadkich przenikają do roztopionego magnezu, a żelazo i bor, które tworzyły oryginalny magnes, pozostają w formie stałej - mówi Ott.

Następnie magnez oraz znajdujące się w nim metale są formowane w sztabę i schładzane, Później magnez jest odparowywany i pozostają interesujące uczonych metale.

Okazało się, że właściwości odzyskanych w ten sposób metali ziem rzadkich są porównywalne z właściwościami metali, które wcześniej nie były wykorzystywane - poinformował profesor Ott.

Teraz jego grupa pracuje nad udoskonaleniem swojej technologii, a następnie przeskaluje proces tak, by nadawał się do zastosowań przemysłowych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie od jakiegoś czasu zastanawiał mnie problem recyclingu metali ziem rzadkich. Ciekawe co do tej pory robiono z tego typu odpadami zawierającymi je (elektronika, magnesy itp). Zbierają na lepsze czasy, odzyskują część metali czy wszystko leci na wysypisko?

 

Szukam zgłoś post i nie widzę.

Następnie magnez oraz znajdujące się w nim metala są formowane w sztabę i schładzane, Później magnes jest odparowywany i pozostają interesujące uczonych metale.

Coś mi się wydaje, że za dużo magnesów i magnezu na raz. Powinno być "(...) w nim melate (...), później magnez jest (...)"

 

A co robią z odparowanym magnezem? Mam nadzieję, że również podlega recyclingowi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...