Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

IBM ogłasza nanorurkowy przełom

Rekomendowane odpowiedzi

Badacze z IBM-a poinformowali na łamach Nature o dokonaniu przełomu, który zbliża nas do pojawienia się na rynku układów scalonych wykorzystujących węglowe nanorurki (CNT). Inżynierowie z laboratorium w Nowym Jorku opracowali technologię umieszczania dużej liczby tranzystorów CNT na pojedynczym układzie scalonym. Udało im się umieścić 10 000 takich tranzystorów. To o dwa rzędy wielkości więcej niż dotychczas.

Współczesny procesor może zawierać nawet ponad miliard tranzystorów, więc wspomniane 10 000 nie wygląda imponująco. Jednak Błękitny Gigant podkreślił, że opracowanie tej technologii to olbrzymi krok naprzód, który pozwoli w przyszłości na zastosowanie węglowych tranzystorów w praktyce.

Wykorzystanie węglowych nanorurek będzie w przyszłości niezbędne. Obecnie Intel produkuje układy scalone w technologii 22 nanometrów. Firma zapowiada, że w przyszłej dekadzie rozpocznie wykorzystywanie technologii poniżej 10 nanometrów. Przy tak daleko posuniętej miniaturyzacji nanorurki węglowe wydają się idealnym rozwiązaniem. Jednak praca z CNT jest trudna. Tranzystory krzemowe umieszcza się na układach scalonych korzystając z gotowych masek. Nanorurki muszą być znacznie bardziej precyzyjnie przytwierdzane do krzemowego podłoża. Ponadto CNT o właściwościach półprzewodzących są wymieszane w CNT o właściwościach metalicznych, co może prowadzić do błędów w pracy procesora. Konieczne jest zatem wcześniejsze oddzielenie obu rodzajów nanorurek.

Badacze IBM-a rozwiązali oba problemy. Umieszczają nanorurki w specjalnym roztworze, który nie tylko w odpowiedni sposób wiąże CNT z podłożem, ale jednoczesnie eliminuje metaliczne nanorurki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem po co ta cała "panika" związana z prawem Moore'a. Nie uda im się osiągnąć wystarczającego postępu to przecież świat się nie zawali... tak myślę ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nanorurki i Grafen zmienią nam świat w każdej dziedzinie nie do poznania w najbliższych dziesięcioleciach. Od medycyny, przez budownictwo, aż po informatykę. Zyskamy dużo nowych możliwości. Nie obawiałbym się tego rozwoju. Może on poprawić sytuację rodzaju ludzkiego oraz doprowadzić do kolejnego boomu gospodarczego na świecie, tym bardziej że nanorurki pomogą też w rozwoju technologi kosmicznych. Nowe rodzaje budynków, nowe rodzaje urządzeń elektronicznych oraz nowe możliwości eksploracji kosmosu. Są to wynalazki, które mogą uratować nas przed "cofaniem się w rozwoju", że tak brzydko się wyrażę.

Edytowane przez wilk
Usunięto link spamowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...