Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Promieniowanie kosmiczne pomoże oczyścić Fukushimę

Rekomendowane odpowiedzi

Naukowcy z Los Alamos National Laboratory (LANL) proponują nowatorską metodę prześwietlenia reaktorów elektrowni atomowej w Fukushimie. W uszkodzonych reaktorach wciąż znajduje się materiał radioaktywny. Paliwo powinno być z nich usunięte. Niestety, jako że reaktory są uszkodzone, nie wiadomo, gdzie znajdują się pręty paliwowe. Trzeba zatem najpierw je odnaleźć.

W artykule, opublikowanym przez uczonych z Los Alamos, porównano dwie metody prześwietlania reaktora w celu lokalizacji prętów paliwowych. Wykazaliśmy, że metoda rozpraszania opracowana przez Los Alamos daje lepszy obraz materiałów radioaktywnych - mówi Konstantin Borozdin, główny autor artykułu.

Amerykańscy uczeni proponują zastosowanie radiografii mionowej. Wykorzystuje ona cząsteczki, które powstają gdy promieniowanie kosmiczne uderza w górne warstwy atmosfery. Miony penetrują obiekty, przez które przelatują. Proces podobny jest do prześwietlenia promieniami X, z tą różnicą, że miony powstają w sposób naturalny i nie uszkadzają materiału, z którym wchodzą w kontakt.

Badacze z LANL stwierdzili, że umieszczając wykrywacze mionów przed i za badanym obiektem oraz mierząc stopień ich rozproszenia podczas przejścia przez różne materiały, można uzyskać bardzo szczegółowy obraz. Technika ta sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku badania materiałów, które mocno oddziałują na miony, takich jak np. uran.

Naukowcy przeprowadzili symulacje komputerowe, podczas których porównali swoją metodę z metodą tradycyjną. Wykazały one, że rozpraszanie mionowe pozwala na dokładne stwierdzenie ile materiału radioaktywnego znajduje się w reaktorze i gdzie jest on zlokalizowany. Metoda tradycyjna daje bardzo niedokładny, rozmazany obraz całości.

Teraz mamy metodę, dzięki której Japończycy mogą zebrać ważne dane dotyczące tego, co dzieje się w uszkodzonym reaktorze - mówi Borozdin.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miony penetrują obiekty, przez które przelatują. Proces podobny jest do prześwietlenia promieniami X, z tą różnicą, że miony powstają w sposób naturalny i nie uszkadzają materiału, z którym wchodzą w kontakt.

To dlaczego w dalszym ciągu jestem "truty" przez promieniowanie X jak tylko chce zrobić prześwietlenie?

 

radar

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pewnie dlatego:

 

Technika ta sprawdza się szczególnie dobrze w przypadku badania materiałów, które mocno oddziałują na miony, takich jak np. uran.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...