Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mądrzejsza czy lepiej zbudowana - oto jest pytanie...

Rekomendowane odpowiedzi

Dotąd sądzono, że sprawność, z jaką wrona brodata (Corvus moneduloides) posługuje się narzędziami, to przejaw wyłącznie inteligencji. Teraz okazuje się, że ptaki te wiele zawdzięczają dwóm fizycznym cechom: niezwykle szerokiemu dwuocznemu polu wiedzenia i prostemu dziobowi.

Wrony brodate używają narzędzi, by wyciągnąć larwy z wnętrza gałęzi. Posługują się również metanarzędziami: za pomocą jednego narzędzia tak zmieniają inne, żeby osiągnąć cel. Co ciekawe, są w stanie korzystać z materiałów niewystępujących w środowisku naturalnym.

Jolyon Troscianko i prof. Graham Martin z Uniwersytetu w Birmingham zbadali 6 gatunków z rodziny krukowatych (Corvidae). Okazało się, że dla wron brodatych maksymalny kąt dwuocznego pola widzenia wynosił aż 61 stopni, a w przypadku reszty poniżej 50 stopni.

Aby stwierdzić, jak C. moneduloides wykorzystują swoje szerokie dwuoczne pole widzenia, Troscianko schwytał trzy dzikie okazy i pozwolił, by próbowały wyłuskać pożywienie z dna specjalnej tuby. Wewnątrz znajdowała się kamera na podczerwień.

W ten sposób ujawniono, że C. moneduloides trzymają narzędzie w czubku dzioba, a koniec bliższy głowie opierają o policzek tuż pod okiem. Dzięki temu chwyt jest pewny, a drugi koniec unosi się do sektora objętego dwuocznym polem widzenia. Pozwala to na dokładne pozycjonowanie dzioba (i narzędzia) w czasie dłubania.

Prosty dziób to wyjątkowa cecha, bo u większości krukowatych rogowa osłona wydłużonej górnej szczęki jest zagięta, zwłaszcza na czubku. Przez to narzędzia musiałyby być trzymane pod niewygodnymi kątami.

Dysponując zdjęciami i danymi, naukowcy nie mogli nie postawić sobie pytania, czy gdyby pozostałe krukowate miały podobną czaszkę, osiągnęłyby analogiczną maestrię w zakresie posługiwania się narzędziami (innymi słowy: czy przeszkodą jest budowa głowy, a nie niedobory inteligencji)? Oczywiście dywagowaliśmy, że tak właśnie jest, ale trudno byłoby to udowodnić - podkreśla Martin.

Dzięki dłoniom ludzie bez problemu mogą umieszczać narzędzia w linii wzroku (ręce poruszają się niezależnie od oczu). Korzystające z narzędzi ptaki napotykają na więcej trudności, ponieważ dzierżą narzędzia w dziobie. Wyobraźmy sobie, że mamy oczy na dłoniach, w których trzymamy śrubokręt. Nasze badania pokazały, że kształt dzioba i szerokie obuoczne pole widzenia wron brodatych pozwalają przejść nad tymi problemami do porządku dziennego [...] - podsumowuje dr Jackie Chappell.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby mózg wrony umieścić w ludzkim ciele...?

 

Albo odwrotnie… :rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdyby mózg wrony umieścić w ludzkim ciele...?

Albo odwrotnie… :rolleyes:

Ciało wrony w ludzkim mózgu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...