Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Swoboda sterowania

Recommended Posts

Specjaliści z Newcastle University i Microsoft Research Cambridge opracowali niewielki zakładany na nadgarstek aparat, który śledzi ruchy placów i dłoni, pozwalając na zdalne sterowanie dowolnym urządzeniem za pomocą gestów. Wynalazek o nazwie "Digit" nie jest zależny od żadnych zewnętrznych podzespołów, jest więc całkowicie przenośny. To oznacza, że użytkownik nie jest przywiązany do konkretnego miejsca. Może wykorzystywać go do sterowania różnymi urządzeniami w różnych pokojach, czy nawet poza miejscem zamieszkania - mówi David Kim, doktorant z Newcastle.

Prototyp, który zostanie zaprezentowany podczas 25th Association for Computing Machinery Symposium on User Interface Software and Technology, wykorzystuje kamerę na podczerwień, podczerwony generator linii laserowej, źródło światła podczerwonego oraz żyroskop i akcelerometr. Taki zestaw pozwala na precyzyjne odzworowanie ruchów dłoni i sterowanie różnymi urządzeniami - od konsoli do gier, poprzez telewizor, po znajdujący się w kieszeni telefon komórkowy.

Jednym z najważniejszych elementów "Digita" jest procesor przetwarzający odbierane sygnały w czasie rzeczywistym. Są one zbierane z kluczowych regionów dłoni, w tym z końców palców i ich dolnych części. Naukowcom udało się stworzyć modele matematyczne, które pozwoliły na dokładnie odzworowanie pozycji dłoni na podstawie zaledwie pięciu punktów. Najpierw musieliśmy zrozumieć sposób działania naszych dłoni, zanim mogliśmy przełożyć to na odpowiednie wzory matematyczne. Spędziliśmy wiele godzin gapiąc się na nasze palce, przeczytaliśmy dziesiątki opracowań naukowych dotyczących właściwości biomechanicznych ludzkich dłoni. Próbowaliśmy skorelować te pięć punktów z całą złożonością ruchów wykonywanych przez dłoń. Każdy z modeli kinematycznych musieliśmy tworzyć trzy lub cztery razy, zanim udało się nam otrzymać właściwy model - mówi Shahram Izadi, jeden z członków zespołu badawczego.

Na początku nasza wirtualna dłoń często przestawała działać. To było dla nas trudne. Pewnego dnia radykalnie uprościliśmy model matematyczny i nagle zaczęła się ona zachowywać jak prawdziwa ludzka dłoń - dodaje David Kim.

"Digit" został z całości zbudowany z łatwo dostępnych podzespołów.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Pewnego dnia radykalnie uprościliśmy model matematyczny i nagle zaczęła się ona zachowywać jak prawdziwa ludzka dłoń - dodaje David Kim.

 

Einstein miał powiedzieć: "Wszys­tko na­leży up­raszczać jak tyl­ko można, ale nie bar­dziej".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...