Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wysoka norma glukozy także zagraża obkurczeniem mózgu

Rekomendowane odpowiedzi

Osoby, u których stężenie glukozy we krwi nie przekracza górnej granicy normy, ale znajduje się w jej pobliżu, są bardziej zagrożone zmniejszeniem objętości mózgu. Wiele wskazuje więc na to, że pod tym względem ich sytuacja przypomina położenie pacjentów z cukrzycą typu 2.

Liczne studia wskazywały na związek między cukrzycą typu 2. a obkurczeniem mózgu i demencją, ale nie wiedzieliśmy zbyt wiele o tym, czy u ludzi "wpadających" w wysoką normę zachodzą te same zjawiska - opowiada dr Nicolas Cherubin z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego.

W studium z antypodów uwzględniono 249 ochotników w wieku 60-64 lat z normalną glikemią. Wykonano im badania obrazowe mózgu, które powtórzono średnio po 4 latach. Jak wyjaśnia Cherubin, przy stężeniu glukozy wyrażonym w milimolach na litr (mmol/l) za normę uznaje się wartości mieszczące się w przedziale od 4 do 6,1. Podczas badań zauważono, że u osób z wyższymi prawidłowymi poziomami cukru we krwi [na czczo] z większym prawdopodobieństwem dochodziło do obkurczenia mózgu w obrębie hipokampa i jądra migdałowatego, a więc w rejonach odpowiedzialnych za pamięć i zdolności poznawcze [...].

Po wzięciu poprawki na wiek, wysokie ciśnienie krwi, palenie, picie itp. Australijczycy ustalili, że cukier przy górnej granicy normy odpowiadał za 6-10% zmniejszenia objętości mózgu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W takim razie pułap normy powinien być raczej obniżony?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dzięki takim badaniom ustala się, (koryguje) normy, które zostały zdeterminowane wcześniejszymi.

Zanim ten pułap zostanie ( zapewne) oficjalnie obniżony, możemy już dziś, na własny użytek :) , sugerować się tym z notki .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie trochę zabrakło właśnie takiej konkluzji w artykule. A skoro norma definiuje akceptowalne widełki, to może ich skutek w postaci 6-10% odmóżdżenia też jest jeszcze akceptowalny. ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...