Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Superglue do rogówki

Rekomendowane odpowiedzi

Klej do mocowania płatka rogówki poprawi w przyszłości bezpieczeństwo refrakcyjnych operacji laserowych oczu.

W ramach metody LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis) w pierwszym etapie wykonuje się niepełne nacięcia rogówki. Płatek jest odchylany, przez co można za pomocą lasera korygować kształt głębszych warstw. Po zakończeniu procedury pole rogówki jest dokładnie płukane i płatek wraca na swoje pierwotne miejsce. Trzyma się tam wyłącznie dzięki napięciu powierzchniowemu. W większości przypadków to wystarczy, lecz jeżeli przed wygojeniem dojdzie do urazu tępego, np. w wyniku uderzenia piłką tenisową czy poduszką powietrzną, płatek może się ponownie odwarstwić, grożąc zakażeniem i przeszczepem rogówki.

Choć przeszczep rogówki jest rutynowym zabiegiem ambulatoryjnym, musimy zrobić wszystko, by go uniknąć - podkreśla Stacy Littlechild z Uniwersytetu Stanowego Kansas. Mając to na uwadze, zespół skupił się na kleju, wykorzystywanym obecnie przy operacjach zaćmy. Produkuje się go z fibrynogenu i ryboflawiny (witaminy B2). Co ważne, jest on nietoksyczny, biodegradowalny i nie pozostawia blizn. Podczas eksperymentów białka i klej łączono w wyniku naświetlania ultrafioletem.

Littlechild jest autorką dwóch studiów, w ramach których testowano nowy protokół. W czerwcowym wydaniu Investigative Ophthalmology & Visual Science (IOVS) ukazał się artykuł nt. zdolności wiązania przez klej powierzchni rogówkowych. W jednym z kolejnych numerów IOVS pojawi się zaś tekst traktujący o mechanizmach molekularnych adhezji.

Podczas początkowych testów zespół Littlechild z sukcesami mocował płatki rogówki odcięte u królików i koleniowatych. W drugim podejściu dociekliwa pani naukowiec analizowała oddziaływania molekularne, które odpowiadają za przyleganie. Okazało się, że w grę wchodzą wiązania kowalencyjne i niekowalencyjne mechanizmy przyłączania z cynkiem w roli głównej.

Amerykanie uważają, że klej nadaje się do zespalania tkanek, które pod względem budowy chemicznej i molekularnej przypominają rogówkę. Wymieniają np. wolno gojące się ścięgna.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...