Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Wandalizm w dobrej wierze

Recommended Posts

Zabierając się samodzielnie za odnowienie, osiemdziesięciokilkuletnia kobieta zniszczyła XIX-wieczny fresk Ecce Homo z Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Borja koło Saragossy. Jego autorem jest słynący z delikatnych pociągnięć pędzla Elías García Martínez. Teraz z muralu spogląda na wiernych postać wyglądająca jak małpa w habicie. Większość szczegółów, np. korona cierniowa, zginęła pod ogromną ilością brązowej i czerwonej farby.

Sprawa wyszła na jaw, gdy kilka tygodni temu jedna z wnuczek malarza wspomogła finansowo Centro de Estudios Borjanos, które prowadzi archiwum lokalnych malowideł o treści religijnej (co istotne, zdjęcia są regularnie uaktualnianie). Pracownicy udali się wtedy na inspekcję i zauważyli, że fresk z Borja został potwornie oszpecony.

Na fotografii z 2010 r. na muralu widać zaledwie kilka białych kropek. Na zdjęciu, które zrobiono w lipcu br., gdy staruszka najprawdopodobniej zaczęła już swoje prace, postać Chrystusa w koronie cierniowej znaczą duże białe plamy. Jedna z teorii głosi, że konserwatorka amatorka zeskrobała po prostu starą farbę.

Juan María Ojeda, doradca ds. kultury w Borja, powiedział agencji informacyjnej Efe, że niedługo na miejscu ma się zjawić zespół historyków sztuki. Będą oni obradować, co zrobić w zaistniałej sytuacji; chcą m.in. zapytać staruszkę, jakich materiałów użyła podczas renowacji. Fresk ma niewielką wartość artystyczną i nie jest częścią większego malowidła lub ołtarza, ale należy pamiętać o jego wartości sentymentalnej. Jeśli muralu nie uda się odtworzyć, na jego miejscu zawiśnie zdjęcie oryginalnego dzieła Martíneza.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Babcia po prostu zainspirowała się wyczynami Jasia Fasoli w "Nadciąga totalny kataklizm".

Też chciał dobrze, tylko ciut nie wyszło.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A być może Hiszpanie obserwują właśnie "narodziny" światowej sławy artystki-prymitywistki? Ocena sztuki jest bardzo ryzykowna, w myśl zasady: "Mówią, że poezja jest dla idiotów - a mnie się podoba".

Ze strachem, ale i zaciekawieniem oczekując nowych dzieł

P_.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mnie to sie nawet ten obraz podoba.

Poza tym ma chyba teraz znaczne wekszą wartość.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy chęć wyburzenia piramid jako reliktu pogaństwa można uznac za wandalizm w dobrej wierze? hm...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...