Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

presja

Users
 • Content Count

  12
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About presja

 • Rank
  Fuks
 1. Posągi Buddy w Afganistanie, Timbuktu, piramidy... jak juz wszedzie postawia minarety, to zabiorą sie za nas nieco konkretniej. Niedawno przeczytałam wspomnienia z wojny w Afganistanie z lat 2006/07. Kapitan Sean Parnell dowodził swoim tytułowym Plutonem Wyrzutków w górach Hindukuszu, na granicy z Pakistanem. Tam też zjeżdżaja sie islamiści zewsząd, Pakistan, mimo że jest oficjalnym sojusznikiem USA chetnie przymyka oko na swoich brodatych gości, udziela im schronienia i pomocy medycznej. Nie podoba mi sie wcale udział Polaków w tych wojenkach, ale islamistom trzeba dać odpór wszędzie, bo tysiąclecia szlachetnej kultury zastąpi półksiężyc.
 2. "Kto z nas, oglądając w serwisach informacyjnych relacje z Afganistanu, nie zastanawiał się, co tam NAPRAWDĘ się dzieje? Pluton wyrzutków to wspomnienia wojenne Seana Parnella, dowódcy plutonu „zielonych czaszek”, jednego z najbardziej zasłużonych oddziałów wojny afgańskiej, który w 2006 roku był w sercu wojny z islamskimi rebeliantami przy granicy z Pakistanem. Męstwo i przerażenie, okrucieństwo i współczucie, duma i palący wstyd – wojenna codzienność oficera piechoty amerykańskiej. Ta znakomita książka pozwala znaleźć się na chwilę w samym centrum działań wojennych, poczuć przypływ adrenaliny i prawdziwe emocje oraz obserwować, jak tworzą się wyjątkowe więzi łączące towarzyszy broni na zawsze". /notka za Wydawnictwem Literackim/ Niezwykle prawdziwa relacja, chwyta za serce. Czasem straszliwie wkurza, bo Parnell ujawnia, że wiele z problemów jakie żołnierze mają w tych ciężkich walkach wynika z niedociągnięć dowództwa, administracji i sojuszników.
 3. Piotrze, nie bij. Ja tylko zacytowałam
 4. Autor jest profesorem matematyki na Uniwersytecie Oxfordzkim. "W oparciu o bogactwo gier i szarad (a także za pomocą przykładów – od gry w klasy po postać Wayne’a Rooneya) Marcus du Sautoy ukazuje, że matematyka jest sercem wszystkiego, co robimy, i jak bardzo przydaje się w codziennym życiu. Książka podzielona jest na pięć rozdziałów: o liczbach pierwszych, o geometrii, o zagadkach i grach liczbowym, o wykorzystaniu matematyki w komunikacji i opracowywaniu szyfrów i o prawdopodobieństwie. Marcus du Sautoy niezwykle zrozumiale tłumaczy w nich m.in. tajniki przewidywania przyszłości – od toru lotu asteroidów po nadchodzącą burzę, wyniki loterii kierunek ruchu podkręconej piłki Beckhama czy wzrost liczby ludności. Pokazuje nam, że kształty należy postrzegać w czterech wymiarach. Uczy, w jaki sposób matematyka może uczynić z nas lepszych graczy na loteriach i w karty. Autor opisał również pięć problemów matematycznych, nad którymi od wieku głowią się naukowcy. Za rozwiązanie każdego z nich miliarder London T. Clay, założyciel Clay Mathematics Institute, ufundował nagrodę miliona dolarów. Profesor matematyki zachęca czytelników do wzięcia udziału w wyścigu o milion dolarów". / notka wydawnictwa Carta Balanca/ Książka jest znakomita dla , w zasadzie, każdego. Dla uczniów, nauczycieli i rodziców, Dla miłośników matematyki i jej wrogów (najczęściej mimo woli). Moim zdaniem pozwala uwierzyć w siebie, bo skoro moge pojąć tak trudne problemy, o jakich pisze du Sautoy, to i na lekcjach nie powinienem mieć problemu. Tak w każdym razie zadziałała na moje dziecko.
 5. HM... słyszałam, że hitlerowcy z pokrzyw robili pasiaki obozowe, a tu tymczasem okazuje sie, że można było robić nadzwyczaj delkiatne włókna...
 6. To tak ku przestrodze dla dzikich kapitalistów?
 7. Czy chęć wyburzenia piramid jako reliktu pogaństwa można uznac za wandalizm w dobrej wierze? hm...
 8. Na podobnej zasadzie działa chyba uczenie sie metoda Sita?
 9. Waldi, czepiasz się. Nikt nie twierdzi, że nie zależy od mózgu, ale że niekoniecznie jedynie od tych 3 rejonów. Ale Ty to przecież rozumiesz, prawda?
 10. Nie kłamię z czystego wygodnictwa. Nie musze pamietać co komu i dlaczego nakłamałam. W tym sensie żyje mi sie spokojniej. Ergo zdrowiej.
×
×
 • Create New...