Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Mniej krwawe telefony

Recommended Posts

Jak informuje organizacja International Rescue Committee, „krwawe telefony“ są mniej „krwawe“. Stało się to możliwe dzięki temu, że wielki firmy technologiczne, jak Intel, HP, Microsoft, Apple czy Dell dokładają starań, by upewnić się, że metale wykorzystywane do produkcji urządzeń nie pochodzą z tych regionów Demokratycznej Republiki Konga, w których toczy się wojna.

Wydobywane w DRK cenne metale napędzają jeden z najbardziej krwawych konfliktów zbrojnych. To właśnie o ich złoża prowadzone są walki. Jak ocenia International Rescue Committee, od 1998 roku w Kongo z powodu toczonych wojen śmierć poniosło około 5,4 miliona osób. Stąd też wysiłki organizacji pozarządowych, które starają się, by do obiegu nie trafiały minerały, z których pieniądze służą do finansowania wojen.

Wymienione na wstępie koncerny wdrażają systemy monitoringu, nadzorują swoich dostawców, pracują też nad systemem certyfikatów pozwalających na upewnienie się, iż w produktach wykorzystano metale pochodzące z tych regionów Kongo, na których nie toczą się walki.

Nie wszystkie jednak firmy postępują podobnie. Nintendo, Sharp, Canon, HTC czy Nikon zostały bardzo nisko ocenione w ramach prowadzonego przez International Rescue Committee Enough Project. Nintendo było jedyną spośród 24 firm, która nie otrzymała ani jednego punktu. To oznacza, że firma nie podjęła żadnych wysiłków w celu upewnienia się, iż jej produkty nie przyczyniają się do finansowania zbrojnych grup w środkowej Afryce. Nintendo tłumaczy się tym, że całą swoją produkcję zleca na zewnątrz, nie jest zatem bezpośrednio zaangażowane w wybór źródeł pochodzenia surowców.

W ramach Enough Project najlepiej oceniono Intela, który otrzymał 60 punktów, co oznacza, że zastosował 60% zaleceń twórców projektu. Jeszcze przed dwoma laty firmie przyznano 24 punkty. Na drugie miejsce trafiły Apple i Microsoft, otrzymując po 38 punktów. W 2010 miały, odpowiednio, 13 i 15 punktów. Kolejne miejsce z 35 punktami (wzrost z 19) zajęła Nokia.

Czynione wysiłki już dają bardzo wymierne rezultaty. Enough Project ocenia, że sumy, jakie zbrojne grupy zarabiają na wydobyciu i sprzedaży cyny, tantalu i wolframu, zmniejszyły się o 65%. To efekt nie tylko dobrej woli, ale i wprowadzanych rozwiązań prawnych. W 2010 roku amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd (SEC) zaproponowała nowe przepisy, zgodnie z którymi notowane spółki będą musiały ujawniać, czy kupują surowce w regionach objętych konfliktami zbrojnymi. Głosowanie nad wejściem tej propozycji w życie odbędzie się już 22 sierpnia. Amerykańska Izba Handlowa sprzeciwia się nowym zasadom twierdząc, że ich wprowadzenie jest zbyt kosztowne lub zbyt skomplikowane.

Tymczasem, jak informuje organizacja Free the Slaves, niektóre grupy zbrojne wykorzystują pracę niewolników. Ludzi, którzy przemocą są zmuszani do pracy w kopalniach i nie otrzymują za to zapłaty.

Organizacje pozarządowe nie poddają się. Przypominają, że jeszcze niedawno wielkie koncerny zupełnie nie przejmowały się tym, skąd pochodzą wykorzystywane przez nie surowce. Teraz sytuacja ulega zmianie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak naprawdę to Kowalski ma głęboko w dołku kto pracował nad telefonami i czy są krwawe czy nie. Podobną reakcję można zaobserwować jeśli ktoś zginie, jak jest wypadek i trąbią w radiu. Nagle lament, a jeśli nic w eter nie puszczą to kogo to obchodzi. Jeszcze inaczej - wypadek, napaść przy większej liczbie gapiów i można zaobserwować zbiorowe usprawiedliwienie "a dlaczego nie on/ona" a w tym czasie ludzie giną.

Podsumowując artykuł to zwykła próba usprawiedliwienia swojego sumienia/otoczenia, że jednak coś robimy, chociaż normalnie nie chciałoby się nam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ten artykuł to żadne usprawiedliwienie - to raczej obciążanie sumienia każdego, kto się z nim zapozna. To że Kowalskiego nie interesuje kto, gdzie i w jakich warunkach wyprodukował jego komórkę zanczy tylko tyle, że on tych informacji nie szuka - jeśli dowie się, że część pieniędzy jakie zapłacił za telefon napędza wojnę, albo powoduje wyzysk dzieci, to może go to zmusi do myślenia. Taki artykuł odbiera najwygodniejszą wymówkę - "nie miałem/miałam pojęcia!", "nie wiedziałem/wiedziałam!".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...