Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Gepardzica pobiła swój poprzedni rekord w biegu na setkę

Rekomendowane odpowiedzi

Jedenastoletnia gepardzica Sarah z Cincinnati Zoo ustanowiła nowy rekord prędkości w biegu na 100 metrów. Pokonała ten dystans w 5,95 s. Dla porównania dodajmy, że najszybszy obecnie człowiek świata, jamajski sprinter Usain Bolt, przebiegł 16 sierpnia 2009 r. ten sam odcinek w czasie gorszym o prawie 4 s (9,58 s).

W 2009 r. Sarah ustanowiła swój poprzedni rekord. Wtedy przebyła 100 m w 6,13 s. Wcześniej przez 8 lat korona króla prędkości w biegach po lądzie należała do Nyany, samca z RPA, który przebiegł 100 m w 6,19 s.

Ostatnie poczynania gepardzicy z Cincinnati zostały sfotografowane i nagrane m.in. dzięki finansowaniu ze specjalnego programu National Geographic Big Cats Initiative. Bieg zorganizowano na torze zaprojektowanym przez Road Running Technical Council of USA Track & Field. Dwudziestego czerwca br. Sarah ścigała na nim ciągniętego na lince pluszaka. Rozpędziła się wtedy do nieco ponad 98 km/h, a setkę pokonała w 5,95 s.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A propos Bolta.

Ciekawe wyliczenia matematyka Johna Barrow sugerują, że przy jego obecnych możliwościach fizycznych, teoretyczną granicą dla niego jest 9,40. Warunkiem jest poprawienie czasy reakcji (w Berlinie, podczas bicia rekordu, jego czas reakcji wyniósł 0,146s, a rywali 0,12s), wykorzystanie maksymalnego dozwolonego regulaminem wiatru w plecy (do 2m/s) - w Berlinie wiał 0,9m/s , no i umieszczenie Berlina w Meksyku ;).

Edytowane przez wilk
usunąłem gigantyczną czcionkę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem że granicą dla Usaina jest 5,90 bo jeśli będzie biegł wolniej to go dorwie gepardzica.

A tak bardziej serio to zmierzyli że Bolt największą szybkość osiąga około 80 metra i wydaje mi się, że później biegnie wolniej z braku motywacji, bo ma już przeważnie ma ponad metr przewagi nad rywalami. Trzeba by wyhodować dwa klony Bolta oddać jednego na wyhowanie do USA, drugiego do Chin, poindoktrynować w duchu rywalizacji na śmierć i życie i wtedy poprawili by czas reakcji i szybkość biegu, bo wreszcie mieli by godnych siebie rywali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@TrzyGrosze

 

Warto zaznaczyć, że opóźniony start Bolta był efektem świadomej decyzji - ostatnio na MŚ spalił i tym razem nie chciał powtórzyć tego błędu. Szybszy start jest więc jak najbardziej w jego zasięgu.

 

Co do Meksyku i Berlina - nie wiadomo do końca, czy obniżona zawartość tlenu w powietrzu nie utrudni nieco biegu (choć rzeczywiście na tak krótkim dystansie to nie powinno być większym problemem). Pytanie brzmi mimo to, czy dozwolone jest używanie zaraz przed biegiem maski tlenowej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akurat samą suplementację tlenem WADA (Światowa Agencja Antydopingowa) wyłącza z zabronionych metod, lecz dla sprinterów obniżona zawartość tlenu w powietrzu nie jest problemem, na te 10 sek wystarcza im to co zgromadzili przed wysiłkiem (gorzej z długodystansowcami, na Olimpiadzie w Meksyku padali jak muchy).

Zysk dla biegacza z rozrzedzonego (na poziomie Meksyku) powietrza i z tego tytułu zmniejszonego oporu, Barrow wyliczył na siedem setnych sekundy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...