Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Nowy dodatek do pasty: enzym z bakterii występujących na glonach

Rekomendowane odpowiedzi

Zespół naukowców z Newcastle University odkrył, że wykorzystując enzym wyizolowany z Bacillus licheniformis, bakterii występujących na powierzchni glonów, można ulepszyć pasty do zębów.

Początkowo Brytyjczycy chcieli dzięki niemu czyścić osady z kadłubów statków. Szybko jednak zdali sobie sprawę z potencjalnych zastosowań medycznych. Płytka nazębna powstaje z bakterii, które łączą się, by skolonizować dany obszar [...]. Tradycyjne pasty do zębów działają na zasadzie mechanicznego zeskrobywania osadu z bakteriami. Nie zawsze są jednak skuteczne, dlatego ubytki rozwijają się nawet u osób bardzo dbających o higienę jamy ustnej. Testy laboratoryjne pokazały, że enzym z B. licheniformis jest w stanie przebić się przez płytkę [...]. Chcemy wykorzystać tę cechę w pastach, płynach do płukania oraz roztworach do czyszczenia protez - tłumaczy dr Nicholas Jakubovics.

Zagrożone bakterie tworzą śliską warstwę zwaną biofilmem. W uproszczeniu, trójwymiarowa kolonia zostaje zamknięta w macierzy pozakomórkowej, w której skład wchodzą m.in. woda, polisacharydy, białka, lipidy czy zewnątrzkomórkowy DNA. Ponieważ egzopolisacharydy wykazują zdolność przywierania do wilgotnych powierzchni i do siebie nawzajem, powstająca "tarcza" jest naprawdę solidna. Biofilm chroni bakterie z płytki nazębnej np. przed szczotkowaniem czy antybiotykami.

Badając zachowanie B. licheniformis, zespół prof. Granta Burgessa odkrył, że gdy bakteria chce się przesunąć, wydziela enzym trawiący DNA. W ten sposób udaje jej się "wyzwolić" z sieci. Enzym rozkłada [osad] i usuwa bakterie obecne w płytce. Co istotne, może zapobiegać tworzeniu się płytki nazębnej.

Na razie zespół z Newcastle University myśli głównie o przeciwpróchnicowych pastach do zębów, jednak naukowcy zastanawiają się również nad nowymi metodami utrzymywania w czystości implantów medycznych, np. protez stawów biodrowych, które często podlegają skażeniu biofilmami.

W najbliższej przyszłości produkty do higieny jamy ustnej z enzymem mają być testowane i ulepszane. Brytyjczycy chcieliby też nawiązać współpracę z przemysłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekam z nadzieją iż takak pasta zagości także na polskim rynku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś podobnego jest na polskim rynku od przynajmniej tysiąca lat. Kiedy pszczelarz wyciąga miód z plastrów, najpierw zeskrobuje z komórek nadmiar wosku czy czego tam (nie znam terminologii, sorry). Te zeskrobki można sobie żuć. Mają fajny słodki smak, po wypluciu mamy praktycznie czysty wosk pszczeli, a dodatkowo enzymy zapodane do gęby chronią zęby przed psuciem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...