Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy

Rekomendowane odpowiedzi

Międzynarodowy zespół naukowy opracował technologię, pozwalającą na wyświetlanie obrazów na ekranie z... bańki mydlanej. Uzyskanie tak cienkiego ekranu jest możliwe dzięki temu, że strukturę bańki można zmieniać za pomocą ultradźwięków. To najcieńszy znany przezroczysty ekran.

„Wiadomo, że powierzchnia bańki mydlanej to mikro membrana. Przepuszcza światło, które ujawnia kolory jej struktury. Z mieszaniny dwóch cieczy koloidalnych opracowaliśmy ultracienki i elastyczny ekran BRDF (bidirectional reflectance distribution function - dwukierunkowa funkcja rozkładu odbicia)“ - napisał na swoim blogu Yoichi Ochiai z Uniwersytetu Tokijskiego. Wraz z Keisuke Toyoshimą z Uniwersytetu w Tsukubie oraz Alexis Oyama z Carnegie Mellon University wpadli oni na pomysł, jak można manipulować przezroczystością niezwykłego ekranu.

Okazało się, że właściwość tę można precyzyjnie kontrolować za pomocą ultradźwięków. Rzutowany przez projektor obraz może być zatem mniej lub bardziej przezroczysty, posiadać mniej lub bardziej gładką strukturę. „Połączenie ultradźwięków oraz niezwykle cienkiej membrany daje ostry, bardzie żywy obraz. Nasz system otwiera drogę do opracowania nowego rodzaju ekranów“ - stwierdził Ochiai. Co więcej, połączenie kilku membran pozwala stworzenie ekranu 3D.

Podczas swoich eksperymentów naukowcy wykorzystali płyny koloidalne tworzące membranę, którą trudno jest przebić. Możliwe jest nawet przekładanie przedmiotów przez taką membranę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Protestuję kurcze.

To nie jest cienki wyświetlacz, tylko cienki ekran - taki jak ta biała szmata w kinie. Do tego jeszcze potrzebny jest wielgachny projektor, który będzie cienki dopiero po przejechaniu walca. A że można NAWET przełożyć przedmiot przez bańkę mydlaną? No jakoś trzeba z tym żyć - co ja poradzę. A co szanowny międzynarodowy zespół naukowców powie na wyświetlanie obrazów W POWIETRZU?

 

 

przeklęci łowcy grantów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...