Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Pozostałości po najstarszej asteroidzie

Recommended Posts

Na Grenlandii znaleziono ślady najstarszego znanego uderzenia asteroidy w Ziemię. Krater powstały po upadku mógł mieć nawet 100 kilometrów średnicy.

Od dawna znane są potężne kratery na Księżycu, które liczą sobie 3-4 miliardy lat. Ziemia, która ma znacznie większą masę, musiała być bombardowana z kosmosu znacznie częściej niż jej satelita. Jednak ślady po jej burzliwej przeszłości są trudne do znalezienia. Kratery uległy erozji, zostały przykryte młodszymi skałami. Dlatego tak trudno znaleźć pozostałości uderzeń asteroidów.

Dotychczas najstarszy znany ziemski krater uderzeniowy liczył sobie 2 miliardy lat. Teraz naukowcy ze Służby Geologicznej Danii i Grenlandii, brytyjskiego Cardiff University, szwedzkiego Lund University oraz Instytutu Nauk Planetarnych w Moskwie zidentyfikowali na zachodzie Grenlandii ślady wielkiego, liczący sobie 3 miliardy lat krateru. Jego znalezienie było trudne, w ciągu miliardów lat poziom skał w tym miejscu obniżył się wskutek erozji aż o 25 kilometrów. Wszelkie zewnętrzne ślady upadku asteroidy zostały zniszczone. Jednak w skałach poniżej pozostały ślady po potężnej fali uderzeniowej, która dotarła głębiej niż fala z jakiegokolwiek innego znanego uderzenia.

Dotychczas jednak nie obserwowano na takiej głębokości skutków uderzenia, dlatego też naukowcy przez trzy lata zbierali, analizowali i łączyli wszystkie dowody, by w końcu dojść do przekonania, że trzy miliardy lat temu w badanym przez nich miejscu upadła asteroida.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...