Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Assange schronił się na terenie ambasady Ekwadoru

Rekomendowane odpowiedzi

Julian Assange, założyciel Wikileaks, schronił się na terenie ambasady Ekwadoru w Londynie i poprosił o azyl w tym kraju. Tym samym naruszył postanowienia zwolnienia warunkowego. W związku z tym zostanie aresztowany natychmiast po tym, jak opuści ambasadę.

Brytyjskie Foreign Office poinformowało, że Assange znajduje się na terytorium dyplomatycznym i jest poza zasięgiem brytyjskiej policji. Ekwadorskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że rozważa wniosek Assange’a, a decyzja zostanie podjęta „z poszanowaniem zasad prawa międzynarodowego oraz tradycyjnej polityki Ekwadoru, który przestrzega praw człowieka“. Nawet jeśli Assange uzyska azyl, to zgodnie z prawem może zostać aresztowany po opuszczeniu terenu ambasady.

Niedawno brytyjski Sąd Najwyższy zgodził się na ekstradycję Assange’a do Szwecji, gdzie czeka go proces przesłuchanie i ewentualny proces w związku z gwałtem o którego dokonanie oskarżają go dwie kobiety. Assange i jego zwolennicy obawiają się, że ze Szwecji Australijczyk zostanie deportowany do USA i tam trafi do więzienia na kilkadziesiąt lat.

Nawet jeśli mężczyzna uzyska azyl i w jakiś sposób przedostanie się na teren Ekwadoru, to nie wiadomo, czy to wystarczy by uniknąć ekstradycji do Szwecji. Co prawda w Ekwadorze nie obowiązuje europejski nakaz aresztowania, ale kraj ten jest członkiem Interpolu, będzie zatem w nim obowiązywał „czerwony alarm“ - czyli rodzaj międzynarodowej prośby o areszt - dotyczący Assange’a. Szwedzka prokuratura oświadczyła, że ostatnie działania założyciela Wikileaks nie mają wpływu śledztwo.

Wiele osób jest zdziwionych decyzją Assange’a. On sam mógł wybrać Ekwador dlatego, że niedawno w prowadzonym przez siebie w prokremlowskiej telewizji programie gościł prezydenta Ekwadoru Rafaela Correę, który krytykował USA. Sam Correa jednak walczy w swoim kraju z mediami. W lutym wydawca jednego z dzienników szukał azylu w ambasadzie Panamy po tym, jak został skazany na 40 milionów USD grzywny i trzy lata więzienia za krytykowanie prezydenta. Rząd Correi znacjonalizował też dwie stacje telewizyjne i jeden z dzienników oraz utworzył pierwsze państwowe media, by podnieść standardy dziennikarstwa.

Zdaniem międzynarodowych organizacji prasowych Correa tłumi wolność słowa zarówno za pomocą sądów, jak i aparatu państwowego, który nacjonalizuje media, nakłada grzywny oraz wydaje stałe lub tymczasowe zakazy działalności mediom prywatnym.

Gdy Correa w 2007 roku doszedł do władzy rząd kontrolował jedną stację radiową. Obecnie kontroluje pięć kanałów telewizyjnych, cztery stacje radiowe, dwa dzienniki i cztery inne gazety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Sam Correa jednak walczy ze swoim kraju z mediami.

Ciepełko daje o sobie znać ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...