Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Bezprzewodowe w dwie strony

Recommended Posts

Na kanadyjskim University of Waterloo powstała technologia pozwalająca na jednoczesne przesyłanie bezprzewodowego sygnału w obie strony na tej samej częstotliwości. To oznacza, że możliwe będzie co najmniej dwukrotne zwiększenie przepustowości - mówi szef zespołu badawczego profesor Amir Khandani. Dalsze zwiększenie przepustowości łączy bezprzewodowych będzie można osiągnąć poprzez zmianę sposobu zarządzania.

Obecne systemy bezprzewodowe nie pozwalają na jednoczesne wysyłanie i odbieranie danych na tej samej częstotliwości, gdyż sygnał wychodzący jest znacznie silniejszy od przychodzącego.

Profesor Khandani zapewnia, że koszt sprzętu potrzebnego do obsługi nowej technologii jest taki sam, jak koszt obecnie używanego hardware’u.

Teraz pozostaje jedynie przekonanie organizacji standaryzujących i przemysłu do wykorzystania kanadyjskiego wynalazku.

Szczegółowe informacje na jego temat zostały przestawione o opublikowanym dokumencie PDF.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest z tym parę problemów. Nadawanie i odbieranie na tym samym kanale jest możliwe już teraz - wystarczą anteny spolaryzowane poziomo np. do odbierania, a pionowo - do nadawania, co zresztą zostało tu wykorzystywane. Oczywiście, użytkownicy nadajników wieloradiowych wiedzą o "przesłuchach" między kartami wlan i tym się zajęli naukowcy (oraz stosowaniem tylko jednego radia). No i problem - wymagane jest dość specyficzne ustawienie anten "pionowych" i "poziomych" tak, aby odbiorcza znajdowała się w miejscu, w którym sygnały z nadawczych będą się znosiły. Sprytne, ale ogranicza możliwość budowania takich anten.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...