Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Kryzys napędzany testosteronem

Recommended Posts

Dr John M. Coates, neurobiolog z Uniwersytetu w Cambridge, a jednocześnie były handlowiec pracujący dla Goldmana Sachsa, Merrill Lynch i Deutsche Banku, specjalizuje się hormonalnych podstawach decyzji finansowych. Jego ostatnia książka pt. "The Hour Between Dog and Wolf" dotyczy w dużej mierze testosteronu, od którego wszystko się zaczyna. W tym wypadku kryzys.

W ramach serii eksperymentów naukowiec udokumentował towarzyszący sukcesom wzrost testosteronu (warto dodać, że hormon ten wzmaga agresję i pewność siebie, ułatwiając w ten sposób rywalizację). Pętla sprzężenia zwrotnego między testosteronem a sukcesem dramatycznie obniżyła u mężczyzn, zwłaszcza młodszych, lęk przed ryzykiem; z oczywistych względów zjawisko to nie wystąpiło u kobiet. Zgodnie z powiedzeniem "Co za dużo, to niezdrowo", rozdmuchane ego doprowadziło do fatalnych w skutkach decyzji. Hossa przerodziła się w bessę, czemu towarzyszył "kac hormonalny". Druzgocąca porażka podwyższyła u jeszcze przed chwilą nieustraszonych maklerów poziom hormonu stresu kortyzolu (Coates nazywa go hormonem antytestosteronowym). Wskutek ten pojawiły się lęk i poczucie zagrożenia. Obawiając się po kryzysie nawet najbezpieczniejszych inwestycji, przedstawiciele sektora finansowego stali się "populacją kliniczną".

W ten sposób Coates potwierdził to, czego spodziewał się na podstawie swoich wcześniejszych doświadczeń. Mimo że naukowiec skupił się na maklerach, jego badania rzucają sporo światła na wszystkie zawody związane z podejmowaniem decyzji pod presją, choćby na sportowców czy żołnierzy. Akademik sugeruje, że w przyszłości można by zapobiec takiemu rozwojowi wydarzeń. Wystarczy pamiętać o zrównoważeniu wpływów ciała (hormonów) i umysłu (racjonalnej części osobowości). Poza tym warto zwrócić uwagę na strukturę demograficzną firmy: przewaga kobiet i starszych mężczyzn to zabezpieczenie przed bańką i depresją.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poza tym warto zwrócić uwagę na strukturę demograficzną firmy: przewaga kobiet i starszych mężczyzn to zabezpieczenie przed bańką i depresją.

 

Aha, fachowcy od risk managament nie będą zadowoleni. Właśnie stracili robotę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...