Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Rośnie liczba podróbek

Rekomendowane odpowiedzi

ERAI, organizacja monitorująca łańcuch dostaw i produkcji elektroniki, informuje, że ubiegły rok był rekordowy pod względem liczby wykrytych przypadków podrobionych części i urządzeń elektronicznych. W całym 2011 roku poinformowano o 1363 tego typu przypadkach. Jako, że w każdym z nich mogliśmy mieć do czynienia z tysiącami pojedynczych urządzeń, firma analityczna IHS ocenia, że w ciągu ostatnich 5 lat na światowe rynki trafiło 12 milionów podróbek.

W ubiegłym roku najwięcej doniesień o wykryciu sfałszowanej elektroniki pochodziło z USA (33%). Nieco mniej fałszywek, bo 32,3% znaleziono w Chinach.

Sfałszowana elektronika najczęściej pojawia się w Azji. Tam trafiono na niemal 50% przypadków. Prawdopodobnie dzieje się tak dlatego, że to właśnie w Azji są one produkowane. W samej tylko Japonii, Malezji, Korei Południowej i na Filipinach powstało 64% wszystkich znalezionych podróbek.

Podrobione części to w dużej mierze tanie zastępniki lub też oryginalne części, które nie przeszły kontroli jakości na potrzeby wojska czy lotnictwa, gdyż mogły ulec awarii. Podrobiony układ scalony może powodować różne problemy - od przerywania połączeń przez telefon komórkowy po prawdziwe tragedie w lotnictwie, wojsku, medycynie, przemyśle jądrowym czy motoryzacyjnym - mówi Rory King z IHS.

Prawodawcy, przynajmniej w niektórych krajach, zdają sobie sprawę z zagrożenia. Dlatego też w najnowszej amerykańskiej ustawie National Defense Authorization Act (NDAA) znalazły się zapisy przewidujące surowe kary za dostarczanie podróbek wojsku i przemysłowi lotniczemu oraz kosmicznemu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ilosc podrobek wzrasta na ogol wtedy, gdy wzrasta cena oryginalnych produktow. Tak bylo od wiekow i tak zapewne bedzie, bo tak dziala rynek. W gestii producentow "oryginalnego" sprzetu lezy urealnienie ceny, jej zracjonalizowanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kopiowanie i małpie naśladownictwo się kłania oraz chęć zysku!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...