Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Inny kolor - koniec jedzenia

Rekomendowane odpowiedzi

Nowy sposób na przejadanie się? Jadalne znaki stopu. Brian Wansink z Uniwersytetu Cornella wpadł na pomysł, by w przypadku chipsów zapakowanych w tubę zaznaczyć wielkość porcji za pomocą chipsów w kolorze czerwonym. Miały one działać jak podświadomy sygnał, że należy się zatrzymać.

Badano 2 grupy studentów (w sumie 98 osób). Podczas oglądania klipów wideo podano im tuby z chipsami, z których część zabarwiono na czerwono. Między czerwonymi znacznikami znalazły się jedna albo dwie sugerowane porcje, w pierwszym eksperymencie, odpowiednio, 7 lub 14 chipsów. W drugim studium za pomocą czerwonych chrupków odgraniczono po 5 i 10 chipsów.

W pierwszym studium studenci z grupy z tubami segmentowanymi co 7 krążków zjadali średnio 20 chipsów, a ich koledzy i koleżanki z grupy z przekąską poporcjowaną co 14 chipsów sięgali średnio po 24 chipsy (w porównaniu do 45 w grupie kontrolnej). W drugim eksperymencie grupa od podziału co 5 chipsów zjadała średnio 14 chipsów, grupa z chrupkami przedzielanymi co 10 szesnaście, a grupa kontrolna 35.

Podczas gdy osoby z grup kontrolnych zaniżały liczbę zjedzonych chipsów mniej więcej o 13, przedstawiciele grup eksperymentalnych mylili się bardzo nieznacznie, dodając lub odejmując tylko jedną sztukę.

"Zakładając, że mamy do czynienia z czymś smacznym, ludzie generalnie zjadają wszystko, co się przed nimi postawi. Coraz więcej badań pokazuje, że by określić, kiedy zakończyć jedzenie, niektórzy korzystają ze wskazówek wzrokowych, takich jak pusty talerz czy dno miseczki". Czemu więc nie skorzystać z wzrokowych "przerywników"?

Wansink podkreśla, że eksperyment zmniejszył spożycie kalorii o ok. 250. Wydaje się, że to niedużo, ale jeśli zsumujemy takie wywołane wskazówkami środowiskowymi zmiany, można doprowadzić do znacznego spadku wagi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Eksperyment pokazuje pewną prawidłowość, której jest logiczna. Np pakując w tubie przegródki, które trzeba by zerwać też powodowały by przystanki w jedzeniu. Ale raczej nie jest w interesie producentów chipsów, umieszczać przerywniki ograniczające ich zjadanie.

  • Pozytyw (+1) 1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakoś "przerywniki" w czekoladzie na mnie nie działają :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...