Skocz do zawartości
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

W obcym języku myślimy bardziej racjonalnie

Rekomendowane odpowiedzi

Ludzie podejmują bardziej racjonalne decyzje, kiedy analizują problem, myśląc w języku innym niż ojczysty. Psycholodzy z Uniwersytetu Chicagowskiego wykazali, że z większym prawdopodobieństwem podejmują wtedy tzw. korzystne ryzyka.

Wiemy z wcześniejszych studiów, że jako istoty naturalnie unikające strat ludzie często rezygnują z atrakcyjnych okazji. Nasze nowe odkrycia demonstrują, że awersja do strat jest mocno zredukowana, kiedy podejmują decyzje w obcym języku - opowiada prof. Boaz Keysar. Język obcy dostarcza mechanizm dystansujący, który przesuwa ludzi od bezpośredniego systemu intuicyjnego do bardziej rozważnego trybu myślenia.

W jednym z eksperymentów wzięli udział studenci Uniwersytetu Chicagowskiego, którzy nauczyli się hiszpańskiego na zajęciach. Sprawdzano, z jakim prawdopodobieństwem, w zależności od użytego języka, będą przyjmować atrakcyjne zakłady. Badani dostali 15 dolarów w banknotach. Przy każdym zakładzie mogli albo zatrzymać dolara, albo postawić go i przy korzystnym dla siebie rzucie monetą wygrać 2,5 dol.

Kiedy eksperyment przeprowadzano po angielsku, studenci myśleli krótkowzrocznie. Koncentrowali się na obawie przed stratą i robili zakłady tylko w 54% przypadków. Dla odmiany studenci testowani po hiszpańsku podejmowali ryzyko w 71% przypadków.

Jeden ze współautorów badania Sayuri Hayakawa sądzi, że język obcy ma mniejszy wydźwięk emocjonalny niż język ojczysty, co w dużej mierze tłumaczyłoby zaobserwowany efekt. Reakcja emocjonalna może prowadzić do decyzji, które są bardziej podyktowane strachem niż nadzieją, nawet gdy szanse [na wygraną] są spore.

Naukowcy badali też asymetrię w podejmowaniu decyzji, która ujawnia się, gdy ta sama opcja jest ujmowana jako zysk lub strata. Generalnie ludzie unikają ryzyka, gdy pytanie skonstruowano w terminach zysku, a podejmują je, gdy wspomina się o stracie. W serii eksperymentów w Korei, USA i Francji zespół wykazał, że asymetria zanikała, kiedy dana osoba podejmowała decyzję w języku obcym. Studenci opierali się raczej na możliwych skutkach działań, zachowując niezależność od opisu sytuacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że badania prowadzone są dalej, bo te dowodzą wg mnie tylko jednego - umysł, kiedy myślimy w innym języku jest bardziej pobudzany do myślenia :)

Trzeba przynajmniej było dodać badanie "niekorzystnego ryzyka" (np. w razie wygranej otrzymywałoby się 1,5$ zamiast 2,5$). Jeśli w tym przypadku proporcje wyszłyby podobne, to teoria o racjonalności wzięłaby w łeb i trzeba by się zastanawiać do jakich głupot ludzie są zdolni, żeby tylko pochwalić się innym językiem. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Albo coś jest niedopowiedziane albo te badania to kompletna bzdura. Jeżeli przy każdym rzucie monetą za wygraną dostaję 2,5 dolara to nad czym tu się zastanawiać?

A przy okazji agnomen nie ma czegoś takiego jak "niekorzystnego ryzyka" nawet w cudzysłowie :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie ma czegoś takiego jak "niekorzystnego ryzyka" nawet w cudzysłowie :-)

 

To chyba nazywa się pleonazm, pytanie czy jest coś takiego w przyrodzie jak "korzystne ryzyko" czy tylko to oksymoron ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...