Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Windows 8 szybszy od Windows 7

Recommended Posts

Redaktorzy serwisu PC World przeprowadzili testy porównujące wydajność Windows 7 i Windows 8 beta. Wynika z nich, że najnowszy system Microsoftu jest generalnie szybszy, a w niektórych przypadkach znacznie szybszy od swojego poprzednika. Oczywiście przeprowadzone obecnie testy nie stanowią definitywnej odpowiedzi na pytanie o wydajność ostatecznej wersji Windows 8. Można się jednak spodziewać, że gotowa wersja nowego OS-u będzie miała jeszcze większą przewagę nad Windows 7, gdyż podczas testów używano sterowników, które nie zostały zoptymalizowane pod Windows 8.

Oba systemy przetestowano na tym samym komputerze, którzy wyposażono w procesor Core i5-2500K taktowany 3,3-gigahercowym zegarem, 8 gigabajtów pamięci DDR3 (1333MHz), 1-terabajtowy dysk twardy oraz kartę graficzną GeForce GTX 560 Ti.

Najpierw oba systemy porównano w programie WorldBench 7. Wykazał on, że Windows 8 jest o 14% bardziej wydajny. To zauważalna różnica. Jak zapewnia PC World w podczas używania komputera widoczna jest już 5-procentowa różnica wykazana przez WorldBench.

Osoby, które nie lubią czekać na uruchomienie komputera powinny zdecydowanie zainteresować się Windows 8. Średni czas startu maszyny z Windows 7 wynosił 56,2 sekundy, a w przypadku Windows 8 było to 36,8 sekundy. Różnica spora, a warto tutaj wspomnieć, że Windows 7 miał pewne fory. Czas startu liczono bowiem od momentu włączenia komputera do chwili otwarcia pliku tekstowego ze wskazanego folderu. Windows 8 domyślnie startuje do interfejsu Metro, zatem musiał załadować następnie interfejs desktopowy, a później dopiero otworzyć plik. Sam start do gotowego do pracy interfejsu Metro trwał 23,91 sekundy.

Redaktorzy PC Worlda wykorzystali też benchmark WebVizBench, który mierzy prędkość renderowania dynamicznych treści w sieci, takich jak np. JavaScript czy HTML 5. Testy wykonano przy użyciu domyślnych przeglądarek dla obu systemów - IE 9 (Windows 7) oraz IE 10 (Windows 8). Najnowszy OS Microsoftu renderował zawartość z prędkością 28,6 klatek na sekundę, podczas gdy dla Windows 7 wynik wyniósł 18,9 fps. Widoczna jest tutaj duża praca, jaką inżynierowie włożyli w techniki akceleracji sprzętowej i optymalizacji pracy przeglądarki.

Windows 8 przegrał nieznacznie ze swoim poprzednikiem w dwóch testach. Pierwszy z nich mierzył prędkość kodowania dźwięku, filmów oraz edytowania grafiki. Kodowanie dźwięku zajęło starszemu systemowi 114,1 sekundy, a młodszemu - 115,9 sek. Praca z wideo trwała w przypadku Siódemki 141 sekund, podczas gdy Ósemce zajęła 154,7 sekundy. Różnica w edytowaniu obrazka wynosiła 167,1:170,3 na rzecz Windows 7. Sytuacja powinna jednak ulec zmianie, gdy Microsoft zaktualizuje sterowniki dla Windows 8.

Wersja beta przegrała też w teście PCMark Office Productivity, który mierzy typowe zadania biurowe - edycję tekstu, otwieranie aplikacji czy skanowanie antywirusowe. Windows 8 był o około 8% wolniejszy. Testy były jednak wykonywane przy użyciu starszej wersji benchmarka, który nie jest gotowy pod kątem Windows 8, dlatego też gdy przygotowywana właśnie aktualizacja PCMark trafi na rynek, rezultaty mogą być inne.

O tym, czy i w jakim stopniu Windows 8 będzie bardziej wydajny od swojego poprzednika przekonamy się, gdy zadebiutuje ostateczna wersja systemu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajnie że szybki... jednak brak przycisku zamknij w aplikacjach skutecznie odstrasza mnie od ponownej instalacji tego systemu. Po co usuwać dobrą i sprawdzoną funkcjonalność?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Testy były jednak wykonywane przy użyciu starszej wersji benchmarka, który nie jest gotowy pod kątem Windows 8, dlatego też gdy przygotowywana właśnie aktualizacja PCMark trafi na rynek, rezultaty mogą być inne.

Zaraz, zaraz, nie powinno być przypadkiem tak, że to Microsoft optynalizuje oprogramowanie, żeby było szybsze? To jeszcze bardziej śmieszne niż praktyka producentów kart graficznych, którzy "optymalizowal" sterowniki pod 3D Mark zamiast pod gry w które grałem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...