Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Metan z Oceanu Arktycznego

Recommended Posts

Prowadzone przez trzy lata badania wskazują, że w obecnie obowiązujących modelach klimatycznych trzeba będzie zmienić dane dotyczące emisji metanu z wód Oceanu Arktycznego. Okazuje się bowiem, że uwalniają one „znaczące ilości" tego gazu.

Badania prowadzono za pomocą specjalnie wyposażonego samolotu, który odbył serię lotów pomiędzy biegunami. Jego zadaniem było mierzenie koncentracji gazów cieplarnianych oraz sadzy na różnych wysokościach, w różnych miejscach i o różnych porach roku.

Program miał pozwolić na stworzenie przekrojowego modelu atmosfery. Znaleźliśmy coś, czego wcześniej nie podejrzewaliśmy - mówi profesor Steven Wofsy z Uniwersytetu Harvarda.

Do pomiarów koncentracji gazów w pobliżu powierzchni Ziemi tradycyjnie wykorzystywano stacje naziemne ulokowane np. w górach. W ostatnich czasach do pracy zaprzęgnięto też satelity, które potrafią mierzyć koncentrację dwutlenku węgla. Jednak wykorzystanie samolotu daje znacznie lepszy obraz i pozwala badać to, co dzieje się na wysokościach od 150 do ponad 14 000 metrów. To tak, jakby porównywać zdjęcie rentgenowskie z lat 60. ubiegłego wieku ze współczesną tomografią komputerową - mówi Wofsy.

Zdaniem naukowca pełne opracowanie zdobytych danych zajmie wiele lat, ale już teraz naukowcy dowiedzieli się wielu zaskakujących rzeczy. Między innymi tego, że z wód Oceanu Arktycznego uwalniane są duże ilości metanu. Nie wiadomo, skąd ten metan pochodzi, jednak wstępne dane pokazują, że jest go na tyle dużo, iż może mieć to znaczenie w skali całej planety.

Drugi z głównych uczestników badań, Britton Stephens, zwraca uwagę na zebrane podczas projektu HIPPO dane dotyczące cyklu tlenu i dwutlenku węgla. Połowa emitowanego przez nas dwutlenku węgla jest pochłaniana przez rośliny lądowe oraz oceany. Jeśli zatem chcemy przewidywać zmiany klimatyczne, to największą niewiadomą jest tutaj to, co zrobią ludzie. Drugą największą niewiadomą jest, jak zachowają się rośliny i oceany - mówi Stephens.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prowadzone przez trzy lata badania wskazują, że w obecnie obowiązujących modelach klimatycznych trzeba będzie zmienić dane dotyczące emisji metanu z wód Oceanu Arktycznego. Okazuje się bowiem, że uwalniają one „znaczące ilości" tego gazu.

Zapewne chodzi o metan uwalniający się klatratów: http://pl.wikipedia.org/wiki/Klatrat_metanu#Zagro.C5.BCenia

Wynikałoby z tego, że dotychczasowe modele mogły być poprawne przy w miarę stabilnej temperaturze, a konieczność ich zmiany jest potwierdzeniem globalnego ocieplenia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Może, ale to by musiało oznaczać sporą zmianę temperatury wód przy dnie. Aż tak bardzo by się ogrzały? Chyba, że ocieplenie doprowadziło do zmiany cyrkulacji prądów i pojawił się tam jakiś ciepły prąd. O ile to możliwe.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie chodzi o samą zmianę temperatury, ale o zmniejszenie ciśnienia słupa wody pod wpływem co najmniej dwóch czynników - ogrzewania dużych powierzchni niepokrytych lodem (woda ciepła ma mniejszą gęstość) i mieszania słonej wody z wodą z roztopionego lodu (roztwór o mniejszym stężeniu ma mniejszą gęstość). Zmniejszenie ciśnienia wody może destabilizować klatraty (pękają na mniejsze części, wypływają), a podwyższenie temperatury zmniejsza rozpuszczalność gazów w wodzie, więc metan nie ma innego wyjścia i uwalnia się do atmosfery.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...