Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
KopalniaWiedzy.pl

Clostridium sporogenes - sposób na nowotwór?

Recommended Posts

Już za dwa lata mogą rozpocząć się testy kliniczne bakterii, która pozwala na precyzyjne niszczenie guzów nowotworowych. Takie informacje przekazano podczas Society for General Microbiology's Autumn Conference.

Wspomniana bakteria to Clostridium sporogenes, mikroorganizm powszechnie występujący w glebie. Spory bakterii wstrzykiwane są do ciała pacjenta i rozwijają się tylko i wyłącznie w guzach, gdzie bakteria produkuje specyficzny enzym. Osobno wstrzykiwane jest nieaktywne lekarstwo antynowotworowe. Gdy lekarstwo trafia do guza zostaje aktywowane przez bakteryjny enzym i niszczy tylko komórki w swoim bezpośrednim sąsiedztwie.

Nowa terapia to dzieło naukowców uniwersytetów w Nottingham i Maastricht, którzy właśnie pokonali ostatnią przeszkodę na drodze ku rozpoczęciu testów klinicznych. Udało im się dokonać takiej modyfikacji C. sporogenes, że bakteria produkuje znacznie więcej enzymu niż poprzednio, dzięki czemu skuteczniej przyczynia się do aktywizacji leku.

Profesor Nigel Minton, który kieruje badaniami, wyjaśnia, w jaki sposób nowa terapia niszczy komórki nowotworowe nie szkodząc zdrowym tkankom. Clostridia to stara grupa bakterii, która powstała zanim jeszcze atmosfera była bogata w tlen. Bakterie te żyją tam, gdzie tlenu jest mało. Gdy do organizmu pacjenta wprowadzamy spory Clostridii, mogą się one rozwinąć tylko w warunkach beztlenowych, czyli np. w centrum guzów nowotworowych. To całkowicie naturalne zjawisko, które nie wymaga większych zmian bakterii i pozwala na precyzyjne działanie. Możemy je wykorzystać do zabicia komórek nowotworowych przy jednoczesnym oszczędzeniu zdrowych tkanek.

Uczony dodaje, że ta terapia zabija wszystkie typy nowotworów. Jest lepsza od chirurgii, szczególnie tam, gdzie operacja wiąże się z wysokim ryzykiem lub lokalizacja guza uniemożliwia dostęp do niego.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Uczony dodaje, że ta terapia zabija wszystkie typy nowotworów.

I tym samym, za przeproszeniem, "uczony" robi z siebie zwykłego idiotę. Nie dość, że nie zbadał wszystkich typów nowotworów, to jeszcze wydaje się zapominać, że w przebiegu np. białaczki nie ma mowy o niedotlenieniu komórek nowotworowych, bo jest to nowotwór rozsiany, a nie lity, więc nie ma mowy o powstaniu hipoksycznego centrum guza. Kto jak kto, ale naukowiec z tytułem profesora powinien wyrażać się w sposób roztropny.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy to coś zmienia, ale stawiam, że to efekt niepełnego tłumaczenia:

 

This therapy will kill all types of tumour cell. The treatment is superior to a surgical procedure, especially for patients at high risk or with difficult tumour locations,

[...]

A successful outcome could lead to its adoption as a frontline therapy for treating solid tumours.

 

Czyli chodzi jednak o komórki guza i „lite guzy”.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To super możliwość znalezienia leku na znaczną ilość nowotworów tępionych z molekularną precyzją (+/- kilka okolicznych komórek). Te badania ciągną się już długo(nie jestem naukowcem, więc tak na prawdę nie wiem czy to długo czy krótko). Spójrzcie na tą datę: http://www.clostridia.net/CDEPT.htm

 

(Starting date: 01-12-2001)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam pytanie. Czy jeśli uda się i terapia będzie miała spodziewaną skuteczność to czy osoba zostanie całkowicie uwolniona od nawrotów?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niemal na pewno nie, bo 1. Nowotwór nie zostanie usunięty do końca - zniszczeniu przez bakterię ulegnie jedynie część objęta niedotlenieniem 2. Bakeria zginie po tym, jak tylko w jej otoczeniu zacznie wzrastać poziom tlenu.

 

Teoretycznie istnieje szansa na całkowite wyleczenie, ale musiałoby to stać się dzięki uzupełniającej terapii (chemia, radioterapia itd.) albo dzięki aktywacji odpowiedzi immunologicznej, który albo zniszczyłby nowotwór całkowicie, albo przynajmniej trzymałby go stale w szachu.

 

 

@wilk

 

Wcześniej nie zauważyłem Twojego posta - przepraszam. Nawet jeżeli tak powiedział, to mimo wszystko powinien mieć świadomość, że nie cały guz jest objęty niedotlenieniem, więc nie ma szans na całkowite wyleczenie z wykorzystaniem tylko tej jednej metody. W przypadku czerniaka powstaje nierzadko kilkadziesiąt mikroprzerzutów, które wcale nie są hipoksyczne, a mimo to potrafią zabić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...