Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy
Sign in to follow this  
KopalniaWiedzy.pl

Woda utleniona w przestrzeni międzygwiezdnej

Recommended Posts

Po raz pierwszy w historii w przestrzeni międzygwiezdnej odkryto ślady nadtlenku wodoru - molekuły ściśle związanej z wodą i tlenem, niezbędnymi składnikami znanych nam form życia. Na Ziemi nadtlenek wodoru odkrywa kluczową rolę w chemii wody i atmosfery.

Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół astronomów pracujący na należącym do Europejskiej Agencji Kosmicznej teleskopie Atacama Pathfinder Experiment (APEX).

Ślady H2O2 znaleziono w oddalonej o 400 lat świetlnych od Ziemi Mgławicy Ro Ophiuchi. Z laboratoryjnych eksperymentów wiedzieliśmy, jakiej długości fali powinniśmy szukać, ale molekuły nadtlenku wodoru występują w stosunku 1:10 000 000 000 do innych molekuł, musieliśmy więc prowadzić bardzo szczegółowe badania - mówi Per Bergman ze szwedzkiego obserwatorium Onsala.

Istnienie nadtlenku wodoru jest ściśle powiązane z istnieniem molekuł wody i tlenu. Jako że większość wody na Ziemi pochodzi z kosmosu odkrycie H2O2 w przestrzeni międzygwiednej pozwoli nam lepiej zrozumieć, skąd się ona wzięła na naszej planecie.

Ciągle nie rozumiemy, jak formowały się w przestrzeni kosmicznej jedne z najważniejszych molekuł istniejących na Ziemi. Ale nasze odkrycie nadtlenku wodoru pokazuje, że zaginionym elementem układanki jest kosmiczny pył - stwierdziła Bérengère Parise z Instytutu Radioastronomii Maksa Plancka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Widzę, że byśmy się zrozumieli :)

Probowaleś belgijskiej czekolady? Jakbyś kiedyś miał trochę pieniędzy to poszukaj sobie pralinek firmy Duc d'O. W takim blaszanym pudełku. Wiele smaków, 0,5 kg. Rewelacja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm mgławice z czekolady :)

 

Twoje skojarzenia mogą wzbudzić ciekawość naukową. Jak udało Ci się skojarzyć wodę utlenioną (kolano, krew, pieczenie, ból) z czekoladą?

:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ile dobrze pamiętam tamten proces myślowy to chciałem napisać o mgławicach z jakiegoś narkotyku, ale stwierdziłem, że robię się monotematyczny i napiszę o czymś co wyda się przyjemne wielu. A czekoladę Mariuszu lubię, ale koneserem nie jestem (ogólnie lubię wiele przysmaków, słodyczy, serów i różnych drobnych przyjemności kulinarnych, pewnie jak większość).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...