Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Osoby używające dużych ilości oliwy zapobiegają powstawaniu uszkodzeń komórek, które prowadzą do procesów nowotworowych.

Badanie 182 Europejczyków wykazało, że oliwa zmniejsza uszkodzenia materiału genetycznego powstające pod wpływem tlenu, o których wiadomo, że zapoczątkowują rozwój nowotworów. To mogłoby wyjaśnić różnice w częstości występowania kilku typów nowotworów (piersi, okrężnicy, jajników i prostaty) między północną a południową częścią Europy, gdzie oliwa stanowi ważny element diety.

Dr Henrik E. Poulsen z Kopenhaskiego Szpitala Uniwersyteckiego, współautor omawianych badań, podkreśla, że nasycone tłuszcze pochodzące z produktów zwierzęcych, np. mięsa czy masła, powinno się raczej zastąpić tłuszczami pochodzenia roślinnego (Federation of American Societies for Experimental Biology Journal).

Studium objęło zdrowych mężczyzn w wieku od 20 do 60 lat z pięciu krajów Europy. Przez dwa tygodnie panowie zjadali każdego dnia jedną czwartą kubka oliwy. Pod koniec eksperymentu odnotowano u nich 13-procentowy spadek stężenia substancji nazywanej 8oxodG. Jest ona markerem uszkodzeń oksydacyjnych komórkowego DNA, powstających w wyniku działania wolnych rodników. Oliwa jest zaś bogatym źródłem antyutleniaczy — tzw. fenoli.

Według badaczy, to jednak nie fenole, ale jednonienasycone tłuszcze odpowiadają za zaobserwowany efekt. Uczestnikom studium podawano bowiem jeden z 3 rodzajów oliwy. Różniły się one zawartością fenoli, a liczba uszkodzeń komórkowych spadała bez względu na stężenie antyutleniaczy.

Na początku eksperymentu u mężczyzn z Europy Północnej odnotowano wyższy poziom 8oxodG.

Poulsen podkreśla, że dieta śródziemnomorska to nie tylko oliwa, ale i duże ilości warzyw, owoców, ryb oraz produktów pełnoziarnistych.

Share this post


Link to post
Share on other sites
To mogłoby wyjaśnić różnice w częstości występowania kilku typów nowotworów (piersi, okrężnicy, jajników i prostaty) między północną a południową częścią Europy, gdzie oliwa stanowi ważny element diety.

 

Sok z cytryny plus drugie tyle oliwy (z oliwek) z pierwszego tłoczenia co rano. 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest tymeknafali

Zastanawiam się jak na człowieka wpłynął by wilgotny klimat, tzn. gdyby powietrze przesycone było wilgocią, do tego dobra dieta i wszystko połączone z wcześniej wypisanymi przeze mnie zasadami długowieczności. Hmmm... uzupełniając to można by jeszcze dodać "konserwacja ciała", czyli sauna, czasami kąpiele (prysznice) z na przemian lodowatą i gorącą wodą, no może jeszcze komora kriogeniczna. Jak coś jeszcze wymyślę, wydedukuję to napiszę.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest fakir

Przez dwa tygodnie panowie zjadali każdego dnia jedną czwartą kubka oliwy. Pod koniec eksperymentu odnotowano u nich 13-procentowy spadek stężenia substancji nazywanej <span style="font-weight: bold;">8oxodG</span>. Jest ona markerem uszkodzeń oksydacyjnych komórkowego DNA, powstających w wyniku działania wolnych rodników.

Ja bym wyjaśnił zmniejszenie ilości wolnych rodników spadkiem ilości reakcji enzymatycznych. Tłuszcze w odróżnieniu od bialek i węglowodanów magazynowane są w organizmie prawie bez zmiany. Natomiast białka i węglodany przetwarzane są w tłuszcze na drodze wielu reakcji enzymatycznych z udziałem wolnych rodników mogących powodować także wzrost stężenie 8oxodG. Ćwierć kubka oliwy to może być 500-1000 kalorii czyli dośc dużo w stosunku do dobowego zapotrzebowania ~ 2000 kalorii.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest fakir

Oliwa poprawia pracę jelit (smaruje) oraz rozpuszcza i wchłania.

Oliwa  na wierzch wypływa, a ryba w wodzie pływa. Waldi dlaczego zabierasz mi mój cenny czas na jakieś bzdety. 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Oliwa  na wierzch wypływa, a ryba w wodzie pływa.

 

Metoda z kasowaniem postów - autor amin-animator oraz virek-sław.

 

Waldi dlaczego zabierasz mi mój cenny czas na jakieś bzdety. 

 

 

Parafraza waldi888231200.

 

[move]                                                                            Uczymy się przez podglądanie i adaptację  w swoim PM.  Ważnym jest czego...[/move]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest fakir
No i .......?

No i .... po prostu wypij i sprawdz. 8)

Sam sobie wypij!  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...