Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Psycholodzy zidentyfikowali wymiary osobowości osób podatnych na kleptomanię i kradzieże. Wg doktora Vincenta Egana z Uniwersytetu w Leicester, człowiek kradnący w sklepach jest najczęściej mężczyzną, jest niemiły i aspołeczny, niezorganizowany i nie można na nim polegać. Ustalono również, że ludziom młodszym i towarzyskim częściej zdarza się wynosić coś bez zapłacenia lub popełniać lżejsze oszustwa.

Egan podkreśla, że jest typem psychologa, który myśli o tym, jaki rodzaj ludzi wykazuje lub nie wykazuje skłonności do jakichś zachowań, np. przestępstw. Większość badań kryminologicznych koncentruje się na przestępstwach seksualnych i agresji, dlatego ciekawie było spojrzeć na inne wykroczenie.

Badania Egana i jego studenta Davida Taylora objęły 114 "zakupowiczów" w wieku od 16 do 80 lat. Wypełniali oni anonimowo 4 kwestionariusze: osobowościowy, demograficzny, dotyczący etycznych przekonań konsumenckich oraz stosunku do zakupów. Okazało się, że osoby w większym stopniu labilne emocjonalnie (neurotyczne), bardziej ekstrawertywne i mniej ugodowe, sumienne oraz inteligentne częściej akceptowały nieetyczne zachowania konsumenckie i kradzież w sklepach. Moje wyniki sugerują, że nieuczciwe zachowania konsumenckie są ściśle związane z tym, jak bardzo niemiły i nieukierunkowany jesteś; poza tym ludzie popełniający oszustwa związane z bogaceniem się kosztem sprzedawcy mogą być po prostu młodsi oraz bardziej towarzyscy i dają się ponieść chwili.

W 114-osobowej próbie 68 ochotników nigdy nie ukradło, 30 dopuściło się kradzieży ponad rok wcześniej, 16 zabrało coś ze sklepu w ciągu minionego roku. Aktywni złodzieje byli znacznie młodsi od złodziei nieaktywnych i tych, którzy nigdy nie wzięli nie swojej rzeczy. Okazało się także, że wszyscy aktywni złodzieje byli mężczyznami. Egan zaznacza, że studium objęło zwykłych klientów dużego sklepu, a nie tych, których skazano za kradzież. Brytyjczycy liczą na to, że poznając okazjonalnych złodziei, będą mogli w przyszłości zapobiec tego typu zachowaniom.

Share this post


Link to post
Share on other sites
  człowiek kradnący w sklepach jest najczęściej mężczyzną, jest niemiły i aspołeczny, niezorganizowany i nie można na nim polegać 

Ciekawe, chyba jak chleb potrzebuje ukraść. Aspołeczny a jak to się stało że znalazł się na skraju społeczeństwa (nie wyd....o go przypadkiem - wszystkie dzieci są dobre).

Share this post


Link to post
Share on other sites

ciekawe badania, aczkolwiek moga prowadzić do idiotyzmów w salach sądowych "to nie moja wina, jak jestem tak zaprogramowany, takie mam geny/psyche itd..."

Share this post


Link to post
Share on other sites

W 114-osobowej próbie 68 ochotników nigdy nie ukradło

Prawie połowa ludzkości to ZŁODZIEJE !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oczywiście jestem z tej części ludzkości,która znaleziony 1 grosz odnosi na policję (stówy już nie  :D ).

Natomiast martwi mnie że nie widzisz różnicy między świadomie ukraść, a niechcący znależć.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Natomiast martwi mnie że nie widzisz różnicy między świadomie ukraść, a niechcący znależć.[/size] 

A mnie natomiast martwi , że nie widzisz różnicy między zdał próbę a oblał próbę, oraz że jeszcze nie zakumałeś że niema przypadków i ktoś specjalnie zgubił (podrzucił ci) tego grosza (teścik).

 

 

Pamiętasz jak z klasą takim własnie grosikiem, pewna wdowa zagrała.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ludzie aspołeczni kradną a towarzyscy wynoszą bez płacenia i popełniają drobne oszustwa. Ciekawe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 letnie dziecko kradnie lizaka, bo przy okazji idzie z kolegami do sklepu - Ci lizaki kupują, a dziecko też chce i kradnie . . . wredna sprzątaczka [toksykomaniaczka alkoholowa] to widzi i skarży się dla sklepowiej mimo, ze szkodliwość społeczna czynu nijaka a dziecko jak kraćm a w przyszłości to i tak kradło będzie z powodu socjalizacji wadliwej. Wybiega z placzem ze sklepu i ucieka do domu np.

Pamiętam jak do niedoszłego (przyszłego policjanta z narkotykówki) 20 tyś, stare wypadło i ja mu je oddałe, Zero profitu miałem z tego i zbytniego podziekowania nie otrzymałem. Ok. 17 lat później jak już pracował we narkotykówdce i wiedział, ze zioło palimy nagminnie coś tam się w nocy do nas burzył jak szliśmy wypici z kumplami w weekend i miał nas za ćpunów i chyba przyczepić się doczegoś chciał, a nie nie miał do czego w sumie . . .

Jakby złodziei nie było sw sklepach to i by ochrona niepotrzebna była czy kamery przecież. Kradzieje byli, są i będa do końca istnienia gatunku ludzkiego. Takie kradzieża są niczym przy złodziejstwie polityków na grube miliony!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ludzie aspołeczni kradną a towarzyscy wynoszą bez płacenia

To się nazywa PR :D Na podobnej zasadzie jeszcze inni "uwalniają dobra kultury" ::D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...