Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Sony zostało pozwane za zablokowanie możliwości instalowania systemu Linux na konsoli Playstation 3. W pozwie złożonym w sądzie okręgowym w San Francisco czytamy, iż japońska firma naruszyła warunki umowy sprzedaży uniemożliwiając, wraz z ostatnią aktualizacją firmware'u, instalowanie Linuksa.

Wcześniej w konsoli PS3 była dostępna opcja "other OS" pozwalająca na instalację własnego systemu operacyjnego i uczynienie w ten sposób konsoli wydajnym komputerem.

Sony argumentuje, że opcja ta była przyczyną problemów z bezpieczeństwem i wystawiała całą konsolę na atak.

Instalowanie najnowszego firmware'u, usuwającego opcję "other OS" nie jest obowiązkowe, ale bez niego użytkownicy PlayStation 3 tracą dostęp do oferowanej przez Sony zawartości i usług online.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sony argumentuje, że opcja ta była przyczyną problemów z bezpieczeństwem i wystawiała całą konsolę na atak.

 

Zapomnieli dodać, że chodziło o atak na system zabezpieczeń antypirackich (w dużym uproszczeniu). A próby były podejmowane niekoniecznie ze względu na możliwość "piracenia". Po uruchomieniu Linuksa konsola dawała dostęp tylko do niektórych procesorów, a to z kolei z góry skazywało na niepowodzenie wszelkie próby tworzenia programów o wydajności czy poziomie grafiki 3D zbliżonym do oryginalnych gier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem, jak można kupować sprzęt, którym potem nie wolno swobodnie dysponować. Zupełnie, jakby nie należał do właściciela.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeśli chodzi o oprogramowanie, to nie można dysponować rzeczami takimi jak iPhone, iPad, telefony z symbianem, większość odtwarzaczy audio/wideo, wszystkie konsole do gier, wszystkie współczesne samochody. Jak widać, jednak można kupować.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie musisz kupować. Wystarczy, że podłączą cię do maszyny medycznej, której oprogramowania nie sprawdził nikt poza producentem (jak te piękne aparaty do naświetlania nowotworów, które czasami nie wiedziały, gdzie jest przecinek), użyjesz bankomatu, który ma oprogramowanie rozpracowane przez bandziorów i tylko nich, bo próby analizy bezpieczeństwa tych urządzeń karane są więzieniem, albo zagłosujesz za pomocą takiej maszynki, jakich używają teraz w usiech. Albo w zus-ie skończą się dyskietki (i znowu tylko jedna firma kontroluje to oprogramowanie)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po uruchomieniu Linuksa konsola dawała dostęp tylko do niektórych procesorów, a to z kolei z góry skazywało na niepowodzenie wszelkie próby tworzenia programów o wydajności czy poziomie grafiki 3D zbliżonym do oryginalnych gier.

 

No nie wiem. Jakkolwiek uzyskiwało się dostęp do procesora Cell, dzięki czemu posłużyła do ataków na funkcje skrótu i certyfikaty SSL. Nie bez powodu przezywano PlayStation 3 jako "Crackstation". :D Poza tym dzięki swojej wydajności (aczkolwiek w klastrze) możliwe było zrealizowanie np. realtime ray-tracingu.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nie musisz kupować. Wystarczy, że podłączą cię do maszyny medycznej…

 

Nie wiem, jak dla ciebie, ale dla mnie jest różnica między „korzystam, bo muszę”, a „sam sobie kupuję kajdany”.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Płacić podatki też musimy...

 

Rynek mamy jednak wolny więc możemy decydować czy chcemy mieć urządzenia sztucznie ograniczone czy też otwarte na rozszerzanie możliwości przez każdego kto chce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaczy, że jak mi zakładają kajdany, to mam sobie dobrowolnie dokupić drugie? Duh.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znaczy, że ustawowo zmuszą mnie do kupna Playstation? Ojapie. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do kas fiskalnych większość już zmuszono. Teraz pracuje się np. nad przymuszeniem do płatności elektronicznych. System dziurawy jak pumeks, ale ma inne - że tak powiem, centralne - zalety.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

 • Similar Content

  • By KopalniaWiedzy.pl
   Phil Harrison, w przeszłości jeden z najważniejszych ludzi odpowiedzialnych za prace nad konsolą PlayStation, dołączy do microsoftowego zespołu rozwijającego Xboksa.
   W Sony Harrison był dyrektorem Sony Computer Entertainment oraz wiceprezesem w Sony Computer Entertainment Europe. To on w 2005 roku na targach E3 zaprezentował konsolę PlayStation 3.
   Przed kilku laty Harrison opuścił Sony i został dyrektorem w Atari. Teraz zostanie on wiceprezesem w Microsoft Studios, jego zakres obowiązków będzie zatem podobny do tego, jaki miał w Sony.
   Jestem naprawdę pod wrażeniem długoterminowej wizji [Microsoftu - red.] dotyczącej wzrostu globalnego rynku interaktywnej rozrywki oraz bogactwa talentów, technologii i zasobów, które firma zgromadziła - powiedział Harrison.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Liczne źródła informują, że Sony pracuje nad konsolą PlayStation 4 i nie ma zamiaru wykorzystywać w niej ani procesora Cell ani żadnego układu na nim opartego. Nie wiadomo, jaki procesor miałby znaleźć się w przyszłej konsoli. Plotka głosi, że japoński koncern porzuci układy graficzne Nvidii i będzie korzystał z rozwiązań AMD.
   Cell jest dzieckiem Kena Kutaragi, twórcy PlayStation, i był produkowany wspólnie przez Sony, Toshibę i IBM-a. Kutaragi opuścił jednak Sony, więc firma postanowiła zrezygnować z tego układu. Informacja taka powinna ucieszyć developerów, którzy skarżyli się, że Cell jest trudny w oprogramowaniu.
   Z procesorem tym wiązano niegdyś olbrzymie nadzieje, spodziewano się, że trafi do serwerów i urządzeń medycznych. Ambitne plany nigdy nie zostały zrealizowane, a sam procesor w dużej mierze przyczynił się do niepowodzenia PlayStation 3. Konsola, której poprzednie wersje były największymi przebojami w swojej kategorii, sprzedaje się gorzej niż urządzenia konkurencji.
   Przed wszystkimi twórcami konsoli, nie tylko przed Sony, stoi trudne wyzwanie. Twórcy najnowszej generacji wykorzystywanego w wielu grach silnika Unreal twierdzą bowiem, że najnowsze konsole będą musiały być co najmniej 10-krotnie bardziej wydajne niż PS3 czy Xbox 360.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Samsung Electronics ogłosił, że wydzieli niedochodowy wydział zajmujący się produkcją wyświetlaczy LCD. Nowa firma, nazwana tymczasowo Samsung Display Co., zostanie powołana 1 kwietnia, a jej kapitał założycielski wyniesie 750 miliardów wonów (ok. 668 milionów USD).
   Samsung chce skupić się na produkcji wyświetlaczy OLED. Obecnie rynek wyświetlaczy przechodzi szybkie zmiany, a panele OLED wkrótce zastąpią monitory LCD. W związku z takimi strukturalnymi zmianami w przemyśle, konieczne są restrukturyzacja firmy i poprawienie naszej konkurencyjności. W związku z tym najpierw wydzielimy wydział produkujący LCD, który stanie się nową firmą, należącą w całości do Samsung Electronics. W przyszłości dla tej nowej firmy przygotujemy różne scenariusze restrukturyzacji, w tym połączenie z Samsung Mobile Display i S-LCD Corporation - czytamy w oświadczeniu Samsung.
   Firma analityczna DisplaySearch uważa, że do roku 2015 światowa sprzedaż paneli LCD zmniejszy się o 8%, a jej globalna wartość wyniesie 92 miliardy dolarów. Do roku 2018 wartość sprzedaży wyświetlaczy OLED ma przekroczyć 20 miliardów dolarów. Będzie to oznaczało, że rynkowe udziały tego typu paneli zwiększą się z obecnych 4 do 16 procent.
   Nie tylko Samsung powoli przygotowuje się do rezygnacji z LCD. W grudniu Sony zgodziło się na wycofanie się ze wspólnej z Samsungiem produkcji LCD. Sharp poinformował, że w w najbliższym czasie zmniejszy o połowę produkcję LCD w jednej ze swoich japońskich fabryk.
  • By KopalniaWiedzy.pl
   Coraz więcej osób porzuca Windows XP. Leciwy system operacyjnych stracił w grudniu 2,4 punktu procentowego rynku i obecnie jest używany przez 46,52% komputerów. Strata jest niemal tak duża, jak w październiku, gdy udziały Windows XP spadły o 2,5 pp. Pomiędzy wrześniem a grudniem system stracił 11% użytkowników, a jego rynkowe udziały zmniejszyły się o 6 punktów procentowych. Tymczasem pomiędzy majem a sierpniem strata wyniosła 8,5% użytkowników czyli 3,4 punktu procentowego. Widoczne jest zatem wyraźne przyspieszenia odchodzenia od Windows XP.
   Większość użytkowników rezygnuje z tego systemu na rzecz Windows 7. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy udziały platformy Microsoftu nie zmieniły się i pozostają na poziomie 92,23%. W tym samym czasie o 0,1% spadły udziały Macintosha i o tyle samo wzrosła popularność Linuksa. W dłuższej perspektywie widać jednak niewielki, chociaż nie jest on stały, spadek rynkowych udziałów Windows oraz wzrost Macintosha i Linuksa. W lutym 2001 roku Windows mógł pochwalić się 93,61% udziału w rynku. Do Macintosha należało wówczas 5,42% (obecnie 6,36%), a do Linuksa 0,96% (obecnie 1,41%).
   Windows XP wciąż jest najpopularniejszym systemem operacyjnym. Należy do niego 46,52% rynku. Szybko dogania go jednak Windows 7 (36,99%).
  • By KopalniaWiedzy.pl
   W ubiegłym roku informowaliśmy o pozwie zbiorowym przeciwko Sony, w którym powodzi skarżyli firmę za usunięcie opcji Install Other OS z konsoli PlayStation. Sprawa właśnie zakończyła się odrzuceniem pozwu przez sąd.
   Sędzia Richard Seeborg, uzasadniając odmowę rozpoczęcia procesu napisał, że o ile usunięcie tej opcji mogło rzeczywiście zdenerwować użytkowników, to czyn ten nie stanowił naruszenia umowy.
    
   Niektórzy użytkownicy prawdopodobnie odczuli frustrację i gniew, gdy Sony ograniczyło dostęp do usługi PSN do tych użytkowników, którzy nie mieli na konsolach opcji Other OS. Uczucia te są zrozumiałe. Działanie Sony może budzić kontrowersje z punktu widzenia budowania lojalności użytkownika. Jednak z prawnego punktu widzenia skarżący nie przedstawili faktów ani argumentacji, która wskazywałaby, że firma jest winna naruszenia prawa - czytamy w uzasadnieniu.
    
   Opcja Other OS pozwalała na zainstalowanie innych niż domyślna wersji Linuksa. Wersja 3.21 firmware'u usuwała ją z systemu, a serwis dla graczy PlayStation Network został tak skonfigurowany, że osoby, które nie zainstalowały wspomnianej poprawki, nie mogły z niego korzystać.
×
×
 • Create New...