Jump to content
Forum Kopalni Wiedzy

Recommended Posts

Szwedzka firma NocturnalVision chce rozwiązać problem szumu pojawiającego się na fotografiach i filmach wykonywanych w złych warunkach oświetleniowych. Do pomocy zaprzęgnięto prowadzącą nocny tryb życia pszczołę z rodzaju Megalopta genalis.

Współczesne aparaty i kamery potrafią rozjaśnić obraz, jednak, dodając informacje w celu jego poprawienia, dodają też informacje na temat szumów, które stają się bardziej wyraźne.


Zastosowanie wspomnianej technologii wymaga sporych mocy obliczeniowych, dlatego też na dobrej jakości ujęcie należy czekać do momentu wykonania szóstego zdjęcia. W tej chwili możliwe jest wykonywanie dobrej jakość ujęć w rozdzielczości 640x400 z prędkością 5 klatek na sekundę. Niewykluczone jednak, że już wkrótce dzięki poprawieniu algorytmu i rosnących możliwościach sprzętu, kamery będą w stanie pracować w ciemności ze zwykłą prędkością 30 klatek na sekundę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, program, którego używam do szybkiej obróbki filmów z aparatu, posiada od dawna taką redukcję szumów (poprzez porównywanie kolejnych klatek), nazywa się to bodaj temporal smooth? Nie jest więc to żadna nowość, chyba że to po prostu jakiś lepszy algorytm.

 

Notabene: dlaczego po przejściu na forum znikają spore fragmenty artykułu?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Hm, program, którego używam do szybkiej obróbki filmów z aparatu

Jest różnica pomiędzy filmami a zdjęciami. W samym wykorzystaniu kilku kolejnych zdjęć do odszumiania nie ma nic odkrywczego. Natomiast nie słyszałem żeby ktoś to zastosował w praktyce w aparacie w czasie rzeczywistym i to jest nowość.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nie słyszałem żeby ktoś to zastosował w praktyce w aparacie w czasie rzeczywistym i to jest nowość.

Być może że kamery jeszcze tego nie potrafią ale aparaty tak - sprawdź aparacik Sony DSC-TX1. Chwalą się, że ma on "Tryb fotografowania z ręki o zmierzchu: wyraźne, zoptymalizowane zdjęcia w słabym świetle dzięki łączeniu 6 obrazów w jeden, cechujący się mniejszymi szumami".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nowość może to jest, ale bardziej rynkowo i marketingowo niż technologicznie. Z technicznego punktu widzenia nie ma różnicy, czy używamy seryjnie zrobionych zdjęć, czy kolejnych klatek filmu — algorytm może być ten sam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...